19. Januara 2023.

Fascinantno otkriće u Norveškoj, pronađen najstariji runski natpis u istoriji

Ravni, kvadratni blok od braonkastog peščara (vezane sedimentne stene) ima isklesan nečitak natpis, što je možda najraniji primer reči zabeleženih u pisanoj formi u Skandinaviji, navodi se u saopštenju Muzeja istorije kulture u Oslu.

https://twitter.com/Kristel_Zilmer/status/1615462182606540800

Arheolozi veruju da su u pitanju natpisi stari i do 2.000 godina i da datiraju iz najranijih dana zagonetne istorije runskog pisanja.

Iz Muzeja navode da je natpis među najstarijim ikada pronađenim koji sadrži runsko pismo, kao i da je otkriće u Norveškoj „najstariji runski kamen na svetu koji se može datirati“.

„Ovo otkriće će nam dati mnogo podataka o upotrebi runskog pisma u ranom gvozdenom dobu. Ovo je možda jedan od prvih pokušaja upotrebe tog pisma u Norveškoj i Skandinaviji na kamenu“, rekla je Kristel Zilmer, profesorka na Univerzitetu u Oslu u okviru kojeg je osnovan pomenuti Muzej istorije kulture.

Stariji runski zapisi pronađeni su na drugim predmetima, ali ne i na kamenu. Najraniji nalaz sa runskim pismom je na koštanom češlju pronađenom u Danskoj.

Zilmerova kaže da je za rezbarenje kamena možda korišćen vrh noža ili igle.

Runski kamen je otkriven krajem 2021. godine tokom iskopavanja groba u blizini Tirifjorda, zapadno od Osla, u regionu poznatom po nekoliko monumentalnih arheoloških nalaza.

Predmeti u jami za kremaciju – spaljene kosti i drveni ugalj – ukazuju na to da su rune verovatno bile upisane između prve i 250. godine naše ere.

https://twitter.com/Kristel_Zilmer/status/1615462239124742145

„Trebalo nam je vremena da analiziramo i datiramo runski kamen“, rekla je Zilmerova objašnjavajući zašto je javnost o otkriću obaveštena tek sada.

Dimenzija 32 sa 31 santimetara, kamen ima nekoliko tipova natpisa od kojih nemaju svi lingvistički smisao.

Osam runa na prednjoj strani kamena ispisuje „idiberug“, što bi moglo biti ime žene, muškarca ili porodice.

Zilmerova je ovo otkriće nazvala „najsenzacionalnijom stvari sa kojom se, kao naučnica, susrela“.

Stenu, nazvanu Svingerudski kamen po mestu gde je pronađen, očekuje još puno analiza.

„Bez tračka sumnje, dobićemo dragoceno znanje o ranoj istoriji runskog pisanja“, naglasila je profesorka Zilmer.

Runski kamen će biti izložen mesec dana, počev od 21. januara, u Muzeju istorije kulture, koji ima najveću kolekciju istorijskih artefakata u Norveškoj, od kamenog pa sve do modernog doba.

Rune su znakovi u nekoliko germanskih pisama koja su korišćena u severnoj Evropi od antičkih vremena do usvajanja latinice. Ove grafeme urezivane su na kamenju i raznim kućnim predmetima.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare