30. Jula 2021.

Zlato za Južnoafrikanku, Rilov postavio olimpijski rekord, Brazilci bolji od Amerkanaca

Ona je tu deonicu isplivala za dva minuta, 19 sekundi 11 stotih, ispred Amerikanki King i Eni Lazor.

Skunmaker je bila u zaostatku nakon prvih 100 metara, međutim, uspela je da ubrza i na kraju obori planetarni rekord u ovoj discipline.

Ona je postala, takođe, prva južnoafrička plivačica koja se okitila najsjajnim odličjem posle 25 godina.

Prethodni rekord, iz 2013. godine, držala je Norvežanka Rike Meler Pedersen 2:19,11.

Srebrnu medalju osvojila je Amerikanka Lili King sa 0,97 sekundi zaostatka, a bronzu njena sunarodnica Eni Lejzor sa zaostatkom od 1,89 sekundi.

Ruski plivač Jevgenij Rilov osvojio je zlatnu medalju u trci na 200 metara leđno na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Rilov je pobedio rezultatom 1:53,27 minuta i postavio novi olimpijski rekord.

Amerikanac Rajan Marfi osvojio je srebro sa 0,88 sekundi zaostatka, a bronzu je osvojio Britanac Luk Grinbenk sa 1,45 sekundi zaostatka.

Rilov je do sada u Tokiju osvojio i zlato u trci na 100 metara leđno i srebro u štafeti 4 x 200 metara slobodnim stilom.

Američki biciklista, akutelni olimpijski šampion u vožnji BMX-a Konor Filds na nosilima je iznet sa staze tokom kvalifikacija na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Filds je bio četvrti posle dve kvalifikacione runde, a posle skoka u trećoj rundi nezgodno je pao. On je ležao na stazi kada je do njega dotrčalo medicinsko osoblje.

Amerikancu je nekoliko minuta ukazivana pomoć i iznet je na nosilima.

On se plasirao u finale, ali neće se takmičiti.

Filds je bio jedan od najvećih favorita za osvajanje zlatne medalje u Tokiju.

U muškoj konkurenciji u skifu zlatnu medalju osvojio je grčki takmičar Stefanos Tuskos sa 6:40,45 minuta.

Norvežanin Kjetil Borh osvojio je srebro sa 1,21 sekundom zaostatka, a bronzu je osvojio Damir Martin iz Hrvatske sa 2,13 sekundi zaostatka.

Martinu je inače ovo treća olimpijska medalja, nakon srebra u Riju i Londonu.

Emotivno je reagovao nakon osvajanja odličja.

“Ne znam odakle bih počeo, ne znam šta bih rekao. Kad sam danas video na stotine poruke podrške koje sam primao nisam mogao da verujem. Hvala vam svima na podršci. Hvala mojoj porodici, hvala mom treneru Srećku Šuku koji nikad nije odustajao. Posebno hvala Peri Kuterovcu koji je svaki put bio uz mene i stalno me gazio kao da sam prvi put na treningu i gurao me. Hvala i vama medijima koji ste bili uz mene u ovih pet godina kad nisam mogao prismrditi vrhu. Hvala vam svima što ste verovali u mene. Nemam reči”, rekao je Martin.

Hrvatskoj je ovo četvrta medalja u Tokiju, nakon dva zlata i jedne bronze. Takođe, u tenisu, u dublu, osigurali su zlato i srebro.

Odbojkaši Brazila pobedili su Sjedinjene Američke Države rezultatom 3-1 u setovima u derbiju četvrtog kola grupe B.

“Karioke” su tako nanele drugi poraz Amerikancima, koji su bili neuspešni i protiv Rusije, takođe je bilo 1-3.

SAD je bolje počeo duel, a prvi, dramatični deo igre im je pripao nakon četiri spasene set lopte.

Drugi set je bio egal, a u završnici su Brazilci serijom stigli do izjednačenja.

Treći i četvrti period Brazil je relativno lako rešio u svoju korist i ostvario treći trijumf.

Nešto ranije, u okviru grupe A, Kanada je pobedila Venecuelu 3-0 (25:13, 25:12, 25:12).

Australijska plivačica Ema Mekion osvojila je zlatnu medalju u trci na 100 metara slobodnim stilom na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Mekion je pobedila rezultatom 51,06 sekundi, što je novi olimpijski rekord.

Plivačica iz Hong Konga Šivon Hogi osvojila je srebro sa 0,31 sekundom zaostatka za pobednicom, a bronzu Australijanka Kejt Kembel sa 0,56 sekundi zaostatka.

Kineski plivač Šun Vang osvojio je danas zlatnu medalju u trci na 200 metara mešovitim stilom na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Šun Vang je pobedio rezultatom minut i 55 sekundi.

Britanac Dankan Skot osvojio je srebrnu medalju sa 0,28 sekundi zaostatka za pobednikom.

Bronzu je osvojio Švajcarac Žeremi Deplanš sa 1,17 sekundi zaostatka.

Holandski biciklista Nik Kiman osvojio je zlatnu medalju u vožnji BMX-a na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Holanđanin je pobedio rezultatom 39,053 sekunde.

Srebrnu medalju osvojio je Britanac Kaj Vajt sa 0,114 sekundi zaostatka, a bronzu Karlos Alberto Ramires iz Kolumbije sa 1,519 sekundi.

U ženskoj konkurenciji trijumfovala je Britanka Betani Šriver sa 44,358 sekundi.

Kolumbijka Marijana Pahon osvojila je srebro sa zaostatkom od 0,090 sekundi, a bronzu Holandjanka Merel Smulders sa 0,363 sekunde zaostatka za pobednicom.

Atletičarka Obale Slonovače Mari-Žoze Ta Lu ostvarila je najbolji rezultat u kvalifikacijama trke na 100 metara na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Ta Lu je stazu pretrčala za 10,78 sekundi.

Iz današnjih kvalifikacija u polufinale se plasiralo 24 sprinterki, među kojima i Jamajčanka Elejn Tompson drugim najboljim rezultatom od 10,82, kao i njena sunarodnica Šeli-En Frejzer-Prajs sa 10,84 sekunde, što je treći rezultat kvalifikacija.

Britanka Dina Ašer-Smit imala je 11. vreme – 11,07, a isti rezultat ostvarila je i Jamajčanka Šerika Džekson.

U polufinalu su i Amerikanke Džena Prandini sa 11,11 sekundi i Džavijan Oliver (11.15).