U tom dokumentu, u dijelu koji se odnosi na proširenje, između ostalog, naglašava se da je važno poštovanje ljudskih prava i osnovnih sloboda, kao i vladavine prava, doprinos regionalnoj saradnji i razvoj dobrosusjedskih odnosa. Ovo posljednje uključuje prevladavanje nasleđa prošlosti, istinsko pomirenje, i rješavanje otvorenih pitanja.
Zagreb se “na papiru” založio za otvaranje pregovora sa Albanijom i Sjevernom Makedonijom i najavio da će podsticati i napredak Srbije i Crne Gore, ali uz puno ispunjavanje postavljenih kriterijuma.
Očekuje se da će Hrvatska, posebno sada kada predsjedava EU, u svim tijelima Unije, a naročito u onim koji odlučuju o otvaranju novih poglavlja, insistirati na dugačkoj listi pitanja koja su njoj bitna: od rješavanja sudbine nestalih, pitanja arhiva, granice, sukcesije, imovine bivše SFRЈ, položaja njihove manjine u Srbiji, do suočavanja s prošlošću.
Inače, Hrvatska je proširenje EU zvanično unijela u prioritete svog predsjedavanja, u okviru tzv. četvrtog stuba, koji se odnosi na “Uticajnu Evropu”. U ovom djelu programa stoji i da se vjerodostojnost u međunarodnim odnosima odražava kroz odgovoran pristup prema neposrednom okruženju na Zapadnom Balkanu.
VEČERNJE NOVOSTI