Već postoji i Wi-Fi 6E, koji nudi bolju propusnost zahvaljujući oslanjanju na frekvenciju od 6 GHz, a ne na 5 GHz ili 2,4 GHz. I da stvar bude još komplikovanija, Wi-Fi Alijansa je najavila još jednu iteraciju standarda tokom CES 2022, Wi-Fi 6 Release 2. Ovaj standard obećava veću energetsku efikasnost i još bolje performanse kada se nosi sa povećanom gustinom uređaja i saobraćaja.
Vrhunac Release 2 svakako je podrška za višekorisnički MIMO za uplink, omogućavajući povezanim uređajima da istovremeno otpremaju sadržaj na pristupnu tačku kao što je ruter. To omogućava brže i pouzdanije otpremanje od više ljudi u isto vreme, a takođe će poboljšati kašnjenje u igrama i video konferencije.
Za one koji imaju desetine pametnih kućnih uređaja razbacanih po celoj kući, Wi-Fi 6 Release 2 donosi poboljšanja potrošnje energije. Uređaji koji koriste novi standard mogu se osloniti na nove režime niske potrošnje i mirovanja, što je posebno interesantno za proizvode na baterije.
Funkcije Wi-Fi 6 Release 2 se primenjuju na sve podržane opsege standarda, uključujući 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz. Ovo je važno jer sva tri imaju sopstvene slučajeve upotrebe, pri čemu 2,4 GHz često i dalje ostaje jedina opcija u pametnim kućnim uređajima male snage, s obzirom da je to najjeftinija tehnologija i ona sa najvećim dometom.
Poboljšanja potrošnje baterije će uglavnom pomoći pametnim kućnim uređajima, ali je sigurno pretpostaviti da će pametni telefoni takođe imati neznatne koristi od niza poboljšanja koja dolaze sa Wi-Fi 6 Release 2.
S obzirom na to da je Wi-Fi 6 trebalo da bude novi početak za zamršenu i komplikovanu šemu imenovanja na koju se Wi-Fi ranije oslanjao, pretvarajući neintuitivnu Wi-Fi n/ac/ak šemu u logički napredujuću Wi-Fi 4, 5, i 6, šteta je što smo ponovo ostali sa sistemom koji nas tera da se češemo šta je šta, dok Wi-Fi 6, Wi-Fi 6E i Wi-Fi 6 Release 2 koegzistiraju. Posebno je obeshrabrujuće što je Wi-Fi 6 Release 2 namenjeno poboljšanju i Wi-Fi 6 i 6E, što ga čini još težim za razumevanje.
Benchmark.