Predsednik Vučić je na skupu u Vašingtonu istakao da su Srbi i Jevreji delili sudbinu u Jasenovcu tokom Drugog svetskog rata i ustaškog režima u Nezavisnoj državi Hrvatskoj.
Vučić je podsetio da je Srbija među prvima podržala Balforovu deklaraciju, te da je još 1917. Milenko Vesnić, jugoslovenski predstavnik u Vašingtonu, podržao ideju o formiranju države Jevreja i to pod nazivom Izrael.
“Podržavali smo i podržavaćemo jedni druge i danas”, istakao je predsednik podsećajući da je pre dve godine sa izraelskim predsednikom Ruvenom Rivlinom otvorio ulicu Teodora Hercla u Beogradu.
Naveo je da je Srbija 2016. bila prva zemlja u celoj Evropi koja je usvojila zakon o otklanjanju posledica oduzimanja imovine žrtvama Holokausta koje nemaju živih zakonskih naslednika.
Od tada je, ukazao je, isplaćeno oko 30 miliona evra jevrejskoj zajednici u Srbiji.
Podsetio je, takođe, da je Srbija usvojila Zakon o memorijalnom centru Staro sajmište, gde su stradali i Srbi, Jevreji i drugi narodi.
Ukazao je da je pred obeležavanje 75. godišnjice oslobođenja Aušvica, na zgradi Predsedništva Srbije na Andrićevom vencu bila istaknuta žuta zastava sa Davidovom zvezdom.
“Oduvek smo bili u dobrim odnosima sa Jevrejima, volimo ih i činićemo sve da ih poboljšamo”, istakao je predsednik Srbije tokom obraćanja na godišnjoj konferenciji Američko-izraelskog komiteta za javne poslove.
U tom kontekstu najavio je da će Srbija uskoro otvoriti kancelariju Privredne komore Srbije u Jerusalimu.
“To je naš način da pokažemo poštovanje prema Jevrejima”, istakao je predsednik Srbije dodajući da je situacija u regionu vrlo kompleksna.
Inače, predsednik je na početku obraćanja prisutne pozdravio na hebrejskom i engleskom jeziku.
AIPAC važi za jednu od najmoćnijih i najuticajnijih lobističkih grupa u Vašingtonu, a zastupa i zagovara interese Izraela.
Smatra se da igra ključnu ulogu u tradicionalnom savezništvu i tesnim odnosima SAD i Izraela.