21. Februara 2020.

Vrabac donio pobjedu BiH, Crna Gora bolja od Velike Britanije, Hrvatska odlična na startu kvalifikacija

Izabranici Vedrana Bosnića odigrali su sjajno u poslednjoj četvrtini u kojoj su primili samo osam poena, a uz to su postigli 16.

Jedan od ključnih košarkaša za preokret bio je nekadašnji košarkaš Partizana Adin Vrabac.

Vrabac je u poslednjem minutu, na 24 sekunde do kraja, pogodio za 62:61, što će se ispostaviti kao i konačan rezultat.

Laksa je promašio za pobedu, baš kao i Mejeris. Na sekundu do kraja Atić je fauliran i namerno je promašio drugo bacanja.

Najefikasniji u pobedničkom sastavu bio je Edin Atić sa 15 poena, Haliliović je imao 13, Lazić 10, a Vrabac sedam poena.

Letonce su predvodili Mejers i Laksa sa po 13 poena.

Košarkaši Crne Gore ostvarili su pobedu na startu kvalifikacija. Crnogorci savladali su Veliku Britaniju rezultatom 81:74.

Domaći tim utakmicu je prelomio u trećoj četvrtini, međutim u poslednjoj Britanci su u završnici uspeli da unesu nemir. Ipak, Kobsu je bila mirna ruka i Crna Gora nije dozvolila preokret.

Kobs je bio najefikasniji sa 19 poena, a uz to je imao i osam asistencija, Todorović je postigao 16 poena, a Bjelica je imao 11. Kod Velike Britanije bolji od ostalih bili su Heson sa 20 i Soko sa 18 poena.

Košarkaši Hrvatske pobedom nad Švedskom (72:56) startovali su kvalifikacije za Evropsko prvenstvo.

Izabranici Veljka Mršića odigrali su veoma dobar meč i za razliku od kvalifikacija za Svetsko prvenstvo, na kojem su doživljavali poraze od selekcija sličnog kvaliteta, ovoga puta nisu dopustili iznenađenje.

“Kockasti” su od početka meča nametnuli svoj ritam i pitanje pobednika nijednom se nije postavljalo.

Hrvatska je od starta pa do kraja kontrolisala ritam i na kraju je zasluženo slavila.

Najefikasniji u pobedničkom sastavu bio je košarkaš Širokog Mateo Drežnjak sa 16 poena, a pratili su ga Planinić sa 11 i Perić sa devet poena.

Kod Švedske istakao se Tobias Borg sa 11 poena, Čerapovič je dodao devet, Magereti deset, dok je podbacio Hakanson (4p, 0/4 iz igre).

Reprezentacija Turske razočarala je u prvom kolu. Njih su u Anakari iznenadili Holanđani – 72:65.

Holandiju je do trijumfa predvodio sjajni Šarlon Klof sa 27 poena i šest skokova, a pratili su ga Franke sa 16 i De Jong sa 12 poena.

Kod Turske bolji od ostalih bio je Melih Mahmutolu sa 20 poena, dok je Metečan imao 12 poena i 13 skokova.

Košarkaši Litvanije doživeli su debakl u prvom kvalifikacionom meču za Evrobasket.

U prvom meču Grupe C Litvaniju je savladala Belgija rezultatom 86:65.

Belgija je pokazala nadmoć protiv selekcije Litvanije koja, “na papiru”, nije manjkala kvalitetom, te je već od prve četvrtine imala dvocifrenu prednost (23:9).

Prednost Belgijanaca nastavila je da raste, a na kraju treće četvrtine bilo je potpuno nestvarnih +37 za domaćina (68:31).

Litvanci – koje su na ovom meču predvodili Mačiulis, Kuzminskas, Kalnietis, Motejunas i Bendžus – uspela je da značajno ublaži poraz posle dobre četvrte četvrtine.

Najbolji kod pobednika bio je Retin Obasohan sa 21 poenom, dok je Džonatan Tabu ubacio 16, a Pjer-Antoan Žile 11.

Na drugoj strani jedini dvocifreni bili su Motejunas sa 17 i Kuzminskas sa 15 poena.

Standings provided by Sofascore LiveScore

Nemačka je ubedljivo savladala Francusku u prvom meču Grupe G – 83:69.

“Panceri” su osetnu prednost stekli u drugoj četvrtini, a tokom treće četvrtine su imali i ogromnih +15.

“Trikolori” su se na trenutak vratili u egal, ali je Nemačka ubrzo imala novu dvocifrenu prednost, a na kraju zabeležila rutinsku, ubedljivu pobedu.

Robin Bencing je bio najbolji kod pobednika sa 22 poena. Jošiko Saibu je dodao 19, uz šest skokova, dok je dvocifren još bio i Andreas Obst sa 11 poena.

Na drugoj strani najefikasniji bio je David Benoa Mašino sa 16 poena, a najbolje ga je pratio Gueršon Jabusel sa 13.

Belgija – Litvanija 84:65

U drugom meču Grupe C Češka je uspela da savlada Danasku rezultatom 75:71.

Česi i Danci su odigrali zanimljiv meč koji je obeležila treća četvrtina koja je završena rezultatom 10:7 za domaćina.

Danska je imala dvocifren zaostatak pred poslednju deonicu, uspela je da ga prepolovi, ali ne i u potpunosti nadoknadi.