Istraživanje je obuhvatilo više od 10 tematskih oblasti kao što su obrazovanje, rad, zapošljavanje i preduzetništvo mladih, socijalna briga, zdravstvena zaštita, sigurnost, kultura i sport, aktivizam i slobodno vrijeme, te učešće, volontiranje, mobilnost i migracije mladih.
U istraživanju su učestvovala 3.132 ispitanika iz cijele BiH, od kojih su 51,8 odsto bile žene i 48,1 odsto muškaraci, u dobi između 15 i 30 godina starosti.
Nakon 13 godina, od kada je urađeno prvo i jedino sveobuhvatno istraživanje o mladima i omladinskom sektoru u BiH, danas su predstavljeni prvi preliminarni rezultati najnovijeg istraživanja o položaju mladih u BiH.
Od 2008. godine, kada je rađeno prvo ovakvo istraživanje, život mladih znatno se promijenio – svakodnevicu im oblikuju različite turbulencije i promjene, ali i razvoj i modernizacija tehnologije, što s najviše osjetilo tokom pandemije virusa korona.
Prema popisu stanovništva sprovedenom 2013. godine, u BiH živi 773.850 mladih starosne dobi od 15 do 30 godina, odnosno, 21,91 odsto populacije čine mladi.
Izvršni direktor Instituta za razvoj mladih Šeherzada Halimić rekla je da je proces istraživanja sproveden uz primjenu najstrožijih metodoloških standarda u čemu su pomogle konsultacije sa Agencijom za statistiku BiH.
“Istraživanje će biti javno dostupno i koristiće svim zainteresovanim stranama, a prvenstveno donosiocima odluka prilikom kreiranja konkretnih mjera usmjerenih ka boljem položaju mladih u BiH”, rekla je Halimićeva.
Šef Odjeljenja za monitoring, evaluaciju i istraživanja u Institutu Aziz Đip naveo je da mladi smatraju kako bi prioriteti vlasti u BiH u narednih pet godina trebalo da budu zapošljavanje i obrazovanje, a zatim zdravstvena zaštita, sigurnost i upravljanje migracijama u kontekstu odlaska stanovništva iz BiH.
“Preliminarni rezultati pokazuju da više od 65 odsto mladih živi sa roditeljima/starateljima, te da je i dalje visok interes za napuštanjem BiH”, rekao je Đipa.
On je ocijenio da se, uzimajući u obzir dob ispitanika, druga istraživanja, postojanje rada na crno i različite metodologije koje se koriste za istraživanje tržišta rada, vrlo teško može odrediti stopa nezaposlenosti mladih u BiH.
“Ipak, nezaposlenost mladih i dalje se procjenjuje visokom u odnosu na radno aktivno stanovništvo”, rekao je Đapa.
Prema rezultatima, 40 odsto mladih koje je obuhvatilo ovo istraživanje izjavilo je kako je u posljednjih sedam godina član njihove uže porodice napustio BiH, te da se odlasci najčešće dešavaju u vangradskim sredinama.
Zvanični rezultati istraživanja biće objavljeni na veb stranici Instituta za razvoj mladih “Кult” krajem jula.
Istraživanje o položaju mladih u BiH sproveo je Institut za razvoj mladih, uz podršku Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju /Sida/ i Ambasade Švedske u BiH, te uz podršku GIZ-a po nalogu Saveznog ministarstva za međunarodnu saradnju i razvoj Njamačke i Švajcarske agencije za razvoj i saradnju /SDC/, kroz projekat “Stručno obrazovanje u BiH”.
(BN)