Zajedničko saopštenje učesnika samita o klimi COP26 u Glazgovu podržali su i Brazil, Indonezija i Demokratska Republika Kongo, koji zajedno imaju 85 odsto svjetskih šuma.
Deklaracijom će biti pokriveno više od 33 miliona kilometara kvadratnih pod šumama, navodi se u saopštenju kancelarije britanskog premijera Borisa Džonsona izdatom u ime lidera.
– Imaćemo šansu da okončamo dugu istoriju u kojoj je čovjek osvajač prirode i umjesto toga će postati njen staratelj – poručio je Džonson i ocijenio da je ovo sporazum bez presedana.
Serija dodatnih državnih i privatnih inicijativa pokrenuta je istovremeno da bi se pomoglo u ostvarenju ovog cilja, uključujući milijarde dolara u obećanjima za zaštitu šuma i održivu poljoprivredu.
Šume apsorbuju oko 30 odsto emisija ugljen-dioksida, navodi se u podacima neprofitnog Instituta o svjetskim resursima. Šume uzimaju ovaj gas iz atmosfere i sprečavaju zagrijavanje klime.