Roštiljanje – ova popularna metoda sporog pečenja mesa omiljena je širom svijeta, a najbolja je kada se sprema iznad pravog žara. Puno je stvari koje utiču na dobar okus hrane sa roštilja, od pripreme mesa i povrća do tehnika pečenja, zbog toga vam donosimo savjete kojima ćete svoje umijeće roštiljanja podići na viši nivo.
1. Pecite polako
Za roštiljanje se često misli da je jednako kao i tzv. grilanje, ali svaki zaljubljenik u hranu sa roštilja znaće da su ove dvije metode nešto potpuno drugačije. Roštilja se obično iznad indirektnog izvora topline (žeravice) duže vrijeme, a grilanje je obično iznad direktnog izvora toplote (vatre) kraće vrijeme. Pravi roštilj je za obroke kada vam nije problem čekati neko vrijeme na jelo.
2. Koristite drva i/ili ugalj
Ako se jela sa roštilja spremaju na otvorenom, najbolja opcija su drvo i ugalj – za razliku od plinskih roštilja. Drvo će se pobrinuti za ravnomjernu toplotu i specifičan okus mesa, dok će ugalj pridonijeti dimljenom okusu koji pravi ljubitelji roštilja preferiraju.
3. Začini i umaci
Postoje različite “teorije” u vezi s tim da li bi meso trebalo začiniti suvim začinima ili saftnom marinadom prije pečenja ili za vrijeme pečenja. Odluka je na vama. Suvi začini obično imaju blaži okus i treba ih obilno nanijeti, dok su saftne marinade pikantnije.
Bez obzira na to za šta se odlučite, pobrinite se da ostavite začinima dovoljno vremena da prodru u meso, najmanje pola sata ili preko noći, zavisno od debljine mesa.
4. Dodajte maslac
Ukoliko pripremate odrezak, odmah nakon pečenja ga sklonite sa roštilja i potom uzmite kašičicu maslaca i njome premažite komad mesa te ostavite da se rastopi. Dobićete posebno sočno i ukusno meso. Istu proceduru možete primijeniti i na povrću.
5. Aromatično bilje
Prije pečenja na vruć ugljen pospite šaku-dvije sušenog ili još bolje svježeg začinskog bilja. Savjetuje se ruzmarin ili estragon, od mirisa će vam rasti zazubice, a vaš roštilj dobiće novi okus.
6. Uništite bakterije
Bakterije koje uzrokuju trovanje hranom obožavaju roštilj, a sva nedovoljno pečena hrana savršena je prilika za njihovo razmnožavanje. Uz malo pažnje i brižnosti držaćete ih podalje od svoga roštilja. Prije nego što meso bacite na roštilj, pobrinite se da bude zaista vruć. Ugalj je spreman kada se užari, a površina mu je ravnomjerno prekrivena blijedosivim pepelom. Za to je potrebno oko 30 minuta, a sirovu hranu ne ostavljajte na suncu. Iznesite je iz kuhinje tek kada roštilj bude spreman za pečenje. Zamrznutu hranu potrebno je otopiti, a tek onda staviti na roštilj. Nikada nemojte ubrzano roštiljati. Sva riba i meso, a posebno piletina, moraju biti dobro pečeni. Ne stavljajte piletinu na najvrući dio roštilja jer izvana će pocrniti, dok će u sredini meso ostati sirovo.
Da biste provjerili da li je piletina dovoljno pečena, u najdeblji dio mesa zabodite metalni ražnjić – sokovi koji iscure trebalo bi da budu bistri i bez traga krvi. Sirovu i pečenu hranu držite u odvojenim posudama. Marinadu koja je bila u dodiru sa sirovim mesom nikad nemojte ostavljati. Bacite je i posudu dobro operite prije upotrebe.
Zanimljivosti:
*U SAD je roštiljanje zaista sport. Tokom godine širom zemalja SAD organizuje se više stotina događaja na kojima gril majstori odmjeravaju snage. Nagrade se nekad penju i do 100.000 pa i više hiljada dolara! Ne čudi jer u SAD četiri od pet domaćinstava ima roštilj i koristi ga pet puta mjesečno.
*Kad već spominjemo Ameriku, jeste li znali da je popularni lanac brze hrane “McDonald's” u početku bio pečenjara?
*Šta se peče na roštilju zavisi od zemlje do zemlje. Kod nas je najčešća “meta” roštilja ćevap. Tu su potom kobasice i pljeskavice, piletina. U SAD najviše se roštiljaju pljeskavice za hamburger, odresci, hot dog (kobasice) i piletina.
*Ne zna se kad smo počeli s roštiljanjem. Neki kažu da je to bilo prije 1,4 miliona godina, pećinski čovjek je, navodno, dimio meso. Drugi kažu da se roštiljanje kao takvo pojavilo prije 6.000 godina.
Specijalni ražnjići i punjene paprike
Potrebno:
4 roštiljske kobasice
2 glavice luka
2 crvene rog paprike
200 g feta sira
maslinovo ulje
svježi peršun
Priprema:
Kobasice narežite na kriške. Luk i papriku narežite na kriške veličine zalogaja. Sve nanižite na drvene štapiće, izmjenjujući sastojke. Pecite desetak minuta na roštilju ili gril tavi. Ostatak paprika operite, odrežite im vrh i očistite unutrašnjost od sjemenki. Stavite ih na roštilj i pecite dok im kožica ne pocrni. Sklonite sa vatre, zamotajte u najlonsku vrećicu i pustite da se ohlade. Pečene paprike napunite feta sirom i vratite nakratko na vatru, tek toliko da se sir rastopi. Narežite ih na manje dijelove, posolite, pokapajte maslinovim uljem i pospite nasjeckanim peršunom.
Ljepljivi batačići sa grila
Sastojci:
100 ml soja umaka
100 ml balzamičnog sirćeta
3 kašičice meda
2 čena bijelog luka
2 mlada luka
500 g pilećih bataka
2 kašičice sjemenki susama
Priprema:
U velikoj zdjeli pomiješajte soja umak, balzamično sirće, med, nasjeckani bijeli luk i narezani mladi luk. Sto ml marinade sačuvajte za kasnije. Pileće batake prelijte marinadom, promiješajte i stavite u frižider na nekoliko sati. Pecite ih na grilu 10 do 12 minuta sa svake strane, a zatim ih prelijte ostatkom marinade i pospite sjemenke susama.
MARINADE:
BBQ marinada
Potrebno:
1 šoljica kečapa
2 kašičice šećera
½ šoljice vode
¼ šoljice sirćeta
1 kašičica soli
1 kašičica bijelog luka u prahu
1 kašičica senfa
1 kašičica crvene paprike
Sve sastojke stavite u posudu i zagrijte na laganoj vatri. Pustite da prokuva, smanjite vatru i pustite da se marinada polako kuva jedan sat. Ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi.
Marinada od tamnog piva
Potrebno:
200 ml kečapa
100 ml jabukovog sirćeta
330 ml tamnog piva
100 g smeđeg šećera
1 kašičica soli
1 kašičica mljevenog bibera
1 kašičica bijelog luka u prahu
½ kašičice mljevenog čilija
Sve sastojke stavite u posudu za kuvanje i uz konstantno miješanje kuvajte na umjerenoj vatri. Nakon 30-40 minuta, kada postignete željenu gustoću, sklonite sa vatre i pustite da se ohladi u potpunosti potom marinirajte meso.
Pikantna marinada
Potrebno:
1 kašičica čilija u prahu
1 kašičica smeđeg šećera
½ kašičice soli
½ kašičice bibera
½ kašičice bijelog luka u prahu
1 kašičica crvene paprika
½ kašičice kajenskog bibera
200 ml suncokretovog ulja
2 kašičice senfa
Sve sastojke stavite u posudu i promiješajte. Marinadom premažite meso ili povrće i ostavite preko noći u frižideru.