15. Aprila 2020.

“Utakmica je prekinuta jer sam ja pogriješio – sudija je išao u provod sa direktorima Zvezde”

Prvi meč četvrtfinala Kupa šampiona na “San Siru” završen je rezultatom 1:1, a u Beogradu je Zvezda golom Savićevića u 51. minutu povela sa 1:0 i “razbijala” Milan, međutim, nad Beogradom je pala magla.

Milan je imao i crveni karton, utakmica je trebalo da se nastavi kada prođe magla, ali je igrom slučaja odložena za sutradan.

Taveđa je otkrio da je zbog njegove greške utakmica odložena za sutrašnji dan.

Sudija je prekinuo utakmicu i rekao nam da sačekamo 45 minuta da bi videli da li će se magla povući. Popušio sam cigaretu i otišao u svlačionicu i video sam da se četvorica mojih saigrača već tuširaju. Nisu shvatili da je utakmica privremeno prekinuta. Morao sam očajno da postupim i da kažem sudiji Diteru Poliju da sam loše razumeo njegov engleski i da zbog toga moja karijera može biti uništena, a on je otvorio svoj prozor i rekao: ‘U redu, nema veze, nastavljamo sutra popodne‘ “, priseća se Taveđa.

Nikome nisam rekao šta se desilo 20 godina, samo sam se ponašao kao da je stvarno sve bilo tako.”

Kasnije te noći video je nešto čudno.

Nisam mogao da spavam, pa sam pitao recepcionera u hotelu da mi predloži najbolji noćni klub u Beogradu. Uzeo sam taksi sa Guidom Susinijem i bio sam ubeđen da će i sudija biti tamo.”

Zanimljivo, 30 minuta kasnije, dolazi beli mercedes sa sudijom unutra, pomoćnim sudijom, nekoliko devojaka i direktorima Crvene zvezde. Sudija me je video i razmenili smo poglede, kao da smo rekli jedan drugom: ‘Znam šta radiš – video sam te’. Ipak, nisam rekao nikom ništa.”

Utakmica je sutradan završena rezultatom 1:1 i Milan je prošao na penale.

Niko nije imao hrabrosti da kaže šta se ustvari desilo.”, zaključio je tadašnji sportski direktor Milana.

Milan je u polufinalu savladao Real Madrid, a u finalu deklasirao Steauu iz Bukurešta (4:0) i ponovo postao šampion Evrope.

Crvena zvezda je tri godine kasnije osvojila titulu Kupa evropskih šampiona.