IAKO prehladu izazivaju respiratorni virusi, ova infekcija kod onih sa slabijim imunitetom može da se proširi i na urinarni trakt. Problemi sa mokrenjem dodatno se pogoršavaju ako je pacijent u poznim godinama, zatim kod žena koje koriste tampone tokom ciklusa, kao i kod onih koji se kupaju u kadi ili rekreiraju u zatvorenim bazenima.
Iako svi delovi urinarnog sistema mogu da budu zahvaćeni infekcijom, najčešće dolazi do upale bešike. Urolog Aleksandar Janičić, iz Kliničkog centra Srbije, kaže da bakterije iz bešike mokraćovodima mogu da stignu do bubrega i uzrokuju ozbiljne komplikacije ako se ova upala ne leči na odgovarajući način.
U praksi se često sreću pacijenti koji urinarnu infekciju shvataju olako i pokušavaju sami da se leče.
– Uporna primena neodgovarajućeg antibiotika i uroantiseptika može samo da dovede do otpornosti bakterija – kaže dr Janičić. – Zbog neadekvatnog lečenja prinuđeni smo da propisujemo jači antibiotik. Ali nevolja je to što jaki antibiotici narušavaju crevnu floru, a kod žena i vaginalnu, i taj poremećaj samo stvara podlogu za razvoj novih infekcija.
Simptomi urinarne infekcije mogu da budu blagi, a često i neprimetni. Ipak, najveći broj osoba ima tegobe poput peckanja, svraba, bola prilikom mokrenja ili nakon mokrenja.
– Nije retko da se kao posledica infekcije jave nagon za hitno mokrenje, ali malih količina urina, bol i osećaj težine u predelu pubične kosti – kaže dr Janičić. – Takođe dolazi i do promene u boji i mirisu urina, a moguća je i pojava krvi u mokraći.
Naš sagovornik kaže da su urinarnim infekcijama podložnije žene, i to mlade i one u menopuazi. Međutim, ni muški pol nije pošteđen ovih tegoba:
– Najčešće obolevaju stariji muškarci, kod kojih progresija simptoma uzrokovanih uvećanom prostatom dovodi do neadekvatnog pražnjenja mokraćne bešike, što dovodi do porasta broja bakterija – kaže dr Jovičić.
Za određivanje pravilne terapije, prema rečima našeg sagovornika, neophodan je nalaz urinokulture sa antibiogramom. Ukoliko je infekcija uporna ili se ponavlja, tada je potrebno da se uradi ultrazvučni pregled urogenitalnog trakta i da se utvrdi stanje organa, kao i da li se bešika prazni na odgovarajući način.
KAMEN I ANATOMSKE PROMENE
PREMA rečima dr Aleksandra Janičića, prisustvo kamena ili degenerativnih anatomskih promena u urinarnom traktu može da bude razlog čestog ponavljanja infekcija i nastanka komplikovanih formi koje se teže leče. Takođe, osobe sa slabim imunitetom su podložnije upalama bešike, a da bi je izbegle, važni su pravilna ishrana, hidratacija, odmaranje i redovan san.
Izvor: Novosti