19. Maja 2019.

Umornom Novaku set, Nadalu deveta titula u Rimu

Španski teniser Rafael Nadal pobednik je Mastersa u Rimu. Drugi reket sveta bio je bolji od Novaka Đokovića i slavio u tri seta 6:0, 4:6, 6:1 za dva sata i 25 minutaigre.

Prvi set nije nagoveštavao veliku borbu jer ga je nadal dobio bez izgubljenog gema, ali i takav set trajao je čak 41 minut. Nakon toga dobili smo tenis kakav smo očekivali i na kraju pobedu Nadala koji je tako došao do devete titule u Rimu.

Prvi set protekao je u apsolutnoj dominaciji Nadala pa smo tako u 142. setu koji su dva igrača odigrala set koji je neko dobio sa nulom.

Novak je bio umoran, a nije mu u prilog išla ni činjenica je je Rafa u meč ušao maksimalno snažno. Na svaki dobar Novakov potez Rafa je imao još bolji odgovor.

Ipak, u drugom setu se sve promenilo. Novak je zaigrao bolje, bolji je bio i govor tela. Spasao je u sedmom gemu tri vezane brejk lopte, a konačno je do brejka došao u poslednjem gemu drugog seta i tako se vratio u igru.

Nije u odlučujućem setu krenulo kako je Srbin želeo. Prvi gem je odredio ceo set. Zakomplikovao je Novak, propustio sjajne šanse da set otvori osvajanjem svog gema i dozvolio Nadalu da napravi brejk. Nizale su se greške u drop šotovima, smečevima, a nije dobro radio ni drugi servis.

Nakon ovog meča, Novak ima 28 pobeda u duelima sa Nadalom koji je u nedelju upisao 26. trijumf nad Đokovićem. Nadal ponovo vodi u broju osvojnih Mastersa jer mu je ovo 34. titula na turnirima iz serije 1000.

Nadalu je ovo prva titula ove sezone, Đoković ostaje na dve.

Za najbolje tenisere sada sledi kratak odmor, a onda dolazi drugi Grend slem sezone, Ronal Garos.

Tok meča:

Dug prvi gem odigrala su dva igrača. Servisom je meč otvorio Đoković i odmah je Nadal došao do brejka, ali tek nakon velike borbe i druge iskorištene brejk prilike. U narednom gemu smo videli da je Nadal već u petoj brzini, potvrdio je to sigurnim gemom i poveo sa 2:0.

Dobrim poenom Đoković je otvorio treći gem, ali je u njemu uspeo da spase jednu brejk loptu. Drugu nije. Nadal vodi sa 3:0.

U četvrtom gemu Novak je konačno osvojio prve poena na Nadalov servis, ali Španac igra fenomenalno i ne dozvoljava iznenađenja. Velika borba razvila se u petom gemu u kome Nadal ponovo dolazi do brejk lopti. Tačno dozira intenzitet, stiže na svaku loptu. I kada Novak odigra dobro, Nadal odigra bolje. Ipak, treba primetiti da je Novakova igra u ovom gemu bolja od prethodnog dela meča. Sačuvao je tri brejk lopte, a četvrtu je poklonio Nadalu duplom servis greškom. Bekhend je ono što Novaka drži u ovom gemu i upravo tim udarcem sačuvao je i četvrtu brejk loptu. Ipak, Španac koristi petu brejk loptu i vodi sa 5:0.

Nadala ne zanima Đokovićev umor. Što je i logično i očekivano. Španac igra najbolje što ume, ne prepušta ništa slučaju i bori se za svaki poen. Osvojio je prvi set sa 6:0.

Ovo je 54. meč dvojice rivala i prvi set koji je neko od njih osvojio sa nulom. A bio je 142. set koji su odigrali.

Đoković je dobro otvorio drugi set. Konačno je bez muke i izgubljenog poena osvojio svoj gem i prekinuo niz Nadala. Na isti način je uzvratio i Španac i sada je 1:1 u drugom setu.

Igra se gem za gem u drugom setu. Ali, Đoković pokazuje promenu u ponašanju koja može da raduje njegove navijače, a i Nadal počinje da pravi sitne greške kojih nije bilo u prvom setu. Vodi Novak 2:1.

Došao je Novak do 30 oba u četvrtom gemu, ali je jeftino ispustio priliku da dođe do brejk lopte, prve u meču. Ipak, uspeo je u tom naumu na duži i teži način. Sjajno je Srbin izgradio poen, došao do brejk lopte i razbudio publiku u Rimu koja ne želi da se ovaj meč završi bez trećeg seta. Sjajnim forhendom Nadal je produžio ovaj gem. Prva brejk lopta ostaje neiskorištena za Đokovića. Usledila su dva dobra servisa i dva slaba Novakova riterna i sada je 2:2. Novak će servirati.

Vodi Novak 3:2. Još jedan svoj gem je osvojio bez izgubljenog poena. U karijeri je Novak devet puta izgubio set sa nulom. Pet od tih devet mečeva je dobio na kraju.

Sedmi gem, gem na Novakov servis Nadal je otvorio sa 0:30, a onda smo dobili pravu poslasticu od ponea, ono na šta su nas ova dvojica i navikla. Poen je na kraju pripao Nadalu koji je tako došao do tri brejk lopte, ali je Đoković sve tri eliminisao. Šestim asom na meču Novak je poveo u ovom gemu, a zatim je došao i do 4:3 u drugom setu.

Osmi gem obeležio je Novakov promašen smeč kojim je mogao da dođe do 30 oba, ali je nakon tiga Nadal završio svoj gem i izjednačio na 4:4.

Kako drugi set odmiče gledamo sve bolji tenis. Novak do gem lopte za 5:4 dolazi na spektakularan način iz odbrane pravi viner. Ipak, ne da Nadal tako lako ovaj gem i dolazi do izjednačenja, pa i do brejk lopte, četvrte u drugom setu. Ali, ne da ni Novak i dolazi do 5:4. Serviraće Nadal za ostanak u drugom setu.

Poveo je Novak sa 0:30 u desetom gemu, ali je dva dobra poena vezao Nadal. Ništa ne dolazi Novaku lako u ovom duelu. Greškom je doveo Nadala do gem lopte neuspelim drop šotom, ali je izborio gem na razliku a zatim i nakon duge i naporne razmene i dočekao grešku rivala za brejk loptu. Greškom Nadala ulazimo u treći set.

Već u prvom gemu trećeg seta velika borba. Novak promašuje još jedan smeč i to na gem loptu i igra se na izjednačenje. Ali, ne dozvoljava Novak brejk loptu Nadalu, ali komplikuje gem dodatno novom greškom na drop šotu. Ipak dolazi Nadal do brejk lopte. Nije Novak dobro zahvatio loptu i poslao je u mali aut. Ode gem i ode reket. Nadal ima brejk. Novak je mnogo sebi zakomplikovao ovaj gem i propustio je sjajne prilike da on povede sa 1:0.

Samo prvi gem trećeg seta trajao je 11 minuta. Meč do sada traje sat i 52 minuta.

Igralo se na razliku i u drugom gemu i ponovo je presudila Novakova grepka iz drop šota. Vodi Nadal 2:0, na servisu je Đoković.

I u trećem gemu, nakon velike borbe Nadal dolazi do nove brejk lopte. Novak počinje da pokazuje nervozu prema nekome sa tribina, ali spašava brejk loptu i hrabrim izlaskom na mrežu dolazi do gem lopte, a Nadal šaljeloptu u aut. Španac vodi 2:1 i servira.

Greši Novak, ne sluša ga drugi servis u trećem setu i cena je plaćena novim brejkom. Nadal ima 4:1 i servira.

Uočljiv je nedostatak snage i pad koncentracije koji je time prouzrokovan kod Đokovića. Dueli sa Del Potrom i Švarcmanom uzeli su danak.