Najnoviji rezultati istrage ubistva novinara Jana Kucijaka i njegove verenice sežu do vrhova političkog i poslovnog života Slovačke
Iako i dalje ima otvorenih pitanja, ubistvo istraživačkog novinara Jana Kucijaka i njegove verenice Martine Kušnirove 21. februara 2018. godine u Velikoj Mači kraj Trnave, a koje je potreslo i Slovačku i međunarodnu javnost, delom je rasvetljeno. Egzekutori su dva bivša pripadnika slovačkih oružanih snaga – vojnik Miroslav Marček i policajac Tomaš Sabo, a saučesnici Zoltan Andruško (vozač) i Alena Žužova (organizator). Iza svega stoji naručilac dvostruke likvidacije, informacioni broker Marijan Kočner (55), kojem je ubijeni Kucijak medijski „disao“ za vratom prateći njegove (navodne) poreske prevare.
KO JE NARUČILAC? Nekoliko meseci pre ubistva Kočner, osetivši kako mu se steže omča oko vrata, pozvao je Kucijaka i zapretio mu da će obratiti „posebnu pažnju“ na njega i njegovu porodicu. Policija je ustanovila da je ubistva organizovala Alena Žužova, koja je isplatila 80.000 evra ubicama. Ona je radila za Kočnera kao prevodilac, a on je i kum njene ćerke…
Marijan Kočner odrastao je u Ružomberoku na severu Slovačke. Studirao je novinarstvo u Bratislavi, nakon čega je stekao bogatstvo tokom „divlje“ privatizacije devedesetih i kasnije poreskim prevarama.
Kočnerova imovina (procenjena na oko 30 miliona dolara) iz jednog jedinog razloga nije ga činila oligarhom. On događaje nije oblikovao ekonomskim „mišićima“ već informacijama koje poseduje. Pričao je sa svima, svi su pričali s njim – znao je sve!
Tokom godina Kočner je uspeo da stekne poštovanje širom slovačkog ideološkog spektra (mada nikada nije bio član parlamenta ili vlade, iako se 2006. kandidovao za gradonačelnika Bratislave, ali bez uspeha). Marijan Kočner je, inače, prijatelj sa članovima vladajuće Socijaldemokratske partije (SMER-SD) više od 30 godina… Upravo je ova partija pomilovala Kočnera zbog umešanosti u aferu „Tehnopol“ 1997. Pre dve godine je parlament (u kojem dominira SMER-SD) poništio i sve kontroverzne amnestije iz tog doba – osim Kočnerove. Ali često je bio viđen i u društvu lidera glavne opozicione partije „Sloboda i solidarnost“, ekonomiste Riharda Šulika…
DISTANCIRANjE Danas se svi političari s kojima je Kočner redovno komunicirao (a koji su i dalje u žiži državne javnosti) distanciraju od njega. „Kočner sa kojim sam ja razgovarao je samo kontroverzni biznismen, a ne potencijalni organizator ubistva“, prvi se javno oglasio Šulik.
Iz vladajućeg SMER-SD-a oštrim tonom su podvukli da Kočner nije „njihov“ čovek: „On je bio deo društvene scene Bratislave, to je sve. Dok su članovi naše partije imali svoje sumnje u vezi s Kočnerovim poslovima, šta je trebalo da uradimo? Nismo mogli da utičemo na policiju i tužioca koji su nezavisni.“
Kočner je, međutim, sam počeo da utiče na njih. Bio je u dobrim odnosima s drugom iz vojske Dobroslavom Trnkom, bivšim generalnim tužiocem koga je Kočner možda korumpirao (kako su naveli izvori iz policije koji su čuli tajne snimke otkrivene u biznismenovoj kući). Kočner je blisko sarađivao i s dva policijska istražitelja (iz grada Banska Bistrica), koji su radili na nekoliko slučajeva povezanih s njim, ali optužnice nikada nisu podignute, a dva istražitelja su napustila policiju u oktobru prošle godine.
Marijan Kočner već duže vreme nije u kontaktu ni sa svojom porodicom. Njegov brat Ivan medijima je kratko saopštio da „samo želi da zaštiti svoju familiju, a poslednjih nekoliko godina bile su teške za njih“…
Za najpoznatijeg negativca Slovačke godine koje dolaze sigurno će biti – još teže.