Veliki broj dokumenata govori o vjerskom stanju u tzv. NDH, dok je posebno interesantna korespondencija zagrebačkog nadbuskupa Alojzija Stepinca sa Vatikanom, naveo je Đoković.
On je rekao za Politiku da je fascinantan broj dokumenata u prvom dijelu fonda Kongregacije za izvanredne crkvene poslove u seriji “Јugoslavija”, a da su interesantni i dopisi apostolskog vizitatora u Zagrebu opata Markonea.
- Ništa manje nije zanimljiva i korespondencija jugoslovenske Ambasade pri Vatikanu sa Državnim sekretarijatom, kao i dopisi iz Beograda nuncija Feličea i nadbiskupa Ujčića – naveo je Đoković, koji je završio Pravoslavni bogoslovski fakultet i doktorirao u Rimu na Pontifikalnom orijentalnom institutu.
On je dodao da veliki broj dokumenata govori o vjerskom stanju u tzv. NDH, a ima i o okupiranoj Srbiji.
Đoković je napomenuo da su najvećim dijelom dokumenta pisana na italijanskom jeziku, kao i na latinskom i francuskom.
On je dodao da je pred istraživačkima veliki izazov i naporan rad, jer sva ova dokumenta treba da budu pažljivo i detaljno proučena kako bi se mnoge nedoumice i pitanja koji su ostali otvoreni i neriješeni, konačno pojasnili i riješili.
Đoković, kojem je odobren ulazak u vatikanski arhiv, rekao je da je on otvoren dnevno četiri časa i može da uđe 20 istraživača.
Dodao je da se arhivska građa od 1939. godine može koristiti samo u digitalnom formatu, a svako ko želi da dobije propusnicu za arhiv, mora da posjeduje adekvatno visoko obrazovanje.
Đoković je doktorirao o temi odnosa Srbije i Vatikana od 1878. do 1918. godine.
AGENCIJE