10. Septembra 2020.

U Njemačkoj bez subvencija za “prljave” motore

Big Portal

Bavarski premijer Markus Zeder smatra da njegove kolege na vodećim funkcijama još nisu shvatile koliko je stvar ozbiljna.

Kaže, blagostanje Bavarske i Njemačke u velikoj mjeri zavisi od automobila.

Trenutno su auto-placevi prepuni, poručuju iz Minhena. Ali ideja Zederove Hrišćansko-socijalne unije (CSU), koja vlada Bavarskom i učestvuje u Saveznoj vladi, nije naišla na oduševljenje, piše Dojče vele.

Naime, CSU je tražila da država u narednom periodu isplaćuje premije i za kupovinu automobila sa klasičnim motorom, kako bi podstakla potrošnju. Do sada takve subvencije dobijaju jedino kupci automobila na električni pogon.

U paketu pomoći zbog korone odnedavno je premija povećana na najviše 9.000 evra za automobile koji koštaju do 40.000 evra.

Od tih 9.000, dve trećine daje država, a jednu trećinu proizvođač.

U utorak je održan takozvani “automobilski samit” i u završnom papiru ideja iz Bavarske nije ni pomenuta.

Subvencionisanju prljavih motora na dizel i benzin protive se prije svega Socijaldemokrate koje su takođe dio vlade Angele Merkel.

Ugrožena radna mjesta

Na sastanku u utorak učestvovali su kancelarka Merkel, neki ministri, premijeri automobilskih pokrajina Bavarske (gdje je sedište BMW-a), Donje Saksonije (Volkswagen) i Baden-Virtemberga (Dijmler), kao i bosovi autoindustrije i sindikalci.

Ali nije dogovoreno ništa konkretno.

Sačinjene su radne grupe koje će ispitati gdje država treba da pogura automobilsku branšu kako bi ova bila pripremljena na budućnost saobraćaja – električni automobili, proizvodnja baterija, autonomna vožnja – kao i kako se može spriječiti bankrot dobavljača u doba pandemijske krize.

Ovog avgusta je u Njemačkoj novoregistrovano čak 20 odsto automobila manje nego u istom mjesecu prošle godine. Pri tome je korona samo dio problema.

Već godinama je tema kako pripremiti automobilsku branšu na tektonske promene i sačuvati ugled njemačkih marki na svjetskom tržištu.

U Njemačkoj oko 800.000 ljudi direktno radi u proizvodnji automobila i dijelova, a ta branša je tradicionalno najjači izvozni adut koji čini oko 17 odsto ukupnog izvoza roba.

Kamioni bez šofera

Cilj politike i proizvođača je da Njemačka preuzme vodeću ulogu u autonomnoj vožnji – onoj u kojoj vozilom ne upravlja vozač već softver.

U pripremi je i zakon koji bi omogućio da Njemačka najkasnije kroz dvije godine postane prva država u kojoj se teretna vozila kreću autonomno i gdje je to dozvoljeno u cijeloj zemlji.

Raspravlja se i jačanju mreže stanica za punjenje električnih automobila. Do sada, kako se žali udruženje vozača ADAC, svaki operater naplaćuje struju za automobile različito, pa bi valjalo doći do zajedničkog sistema.

(B92)

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare