8. Jula 2021.

U Banjaluci prvi kontejner za e-otpad u Srpskoj

Big Portal

Ovo je realizovano u okviru inovacijskog izazova “Čisto da se zna”, koji je podržao UNDP, a zajedničkim snagama ga sproveli nevladina organizacija AREA i Udruženje građana “Zeleni Lauš”.

U sklopu ovog projekta ranije je podijeljeno 20 kompostera mještanima, uz mini-radionicu kako pravilno kompostirati biorazgradivi otpad, te je održana i jednodnevna akcija prikupljanja električnog i elektronskog otpada zajedno sa nastavnicima i učenicima Osnovne škole “Sveti Sava” na Laušu.

“Na našu veliku radost, akcija se pokazala uspješnom – učenici, ali i njihovi roditelji su donijeli znatne količine sitnog električnog i elektronskog otpada i time nam dali signal da su spremni za promjene svog ponašanja i navika kada je upravljanje otpadom u pitanju”, rekla je za “Nezavisne” Dijana Zrnić, predsjednica Udruženja građana “Zeleni Lauš”.

Prema njenim informacijama, ovaj kontejner je prvi koji je postavljen i u Republici Srpskoj.

“Želimo da promijenimo svijest lokalnog stanovništva prema otpadu kao potencijalnoj sirovini kroz edukativne radionice i akciju sakupljanja e-otpada u osnovnoj školi”, navela je Zrnićeva.

Aktivnosti su započeli pravljenjem multimedijalne prezentacije o e-otpadu, njegovim vrstama, opasnim karakteristikama i pravilnom zbrinjavanju.

“Nakon upotrebe, električna i elektronska oprema se odlaže stvarajući količinski najbrže rastuću vrstu otpada. Način na koji danas proizvodimo, upotrebljavamo i odlažemo e-otpad je neodrživ, životni vijek ovih uređaja je kratak, a mogućnost popravke mala, obim odvojenog sakupljanja i stopa reciklaže su niski”, navela je Zrnićeva.

Dodaje da su dobili dozvolu od Gradske uprave da postave ovaj kontejner, te da se nada da će u budućnosti biti još više ovakvih akcija.

“Cilj je da svaka mjesna zajednica ima makar jedan kontejner za električni i elektronski otpad jer je to stvarno potreba. Takođe, potrebno je da promijenimo svijest građana”, kazala je Zrnićeva.

Prema njenim riječima, potrošnja prirodnih resursa za proizvodnju električnih i elektronskih uređaja je veoma značajna.

“E-otpad može da sadrži različite toksične aditive ili opasne supstance, kao što su živa, olovo, kadmijum, hrom i drugi teški metali, zatim dugotrajne organske zagađujuće supstance koje su toksične za ljude i životinje”, rekla je Zrnićeva.

Jedna mještanka Lauša kaže da je ovaj kontejner za e-otpad značajan jer nisu znali ranije šta da rade sa pokvarenim električnim uređajima, gdje da ih odlože.

Nezavisne novine

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare