O zagađenju vazduha u gradovima na Balkanu pišu i svjetski mediji. Tako Njujork tajms piše da su veće gradove u balkanskim državam pogodili opasni nivoi smoga što je podstaklo nezadovoljstvo stanovništva, ali i zvanična upozorenja građanima da ostane u zatvorenom prostoru.
U najvećem gradu Srpske za sada nema upozorenja, dok ekološka udruženja i opozicija tvrde da je stanje alarmantno.
U proteklom periodu nije bilo značajnijih prekoračenja u parametrima mjerenja zagađenosti vazduha u Banjaluci, a situacija je daleko od alarmantne, smatra gradonačelnik.
Predstavnici ekoloških udruženja kažu da su razočarani ovakvim stavom zvaničnika. Napominju da je problem zagađenosti evidentan, da građani osjete tegobe i da je prvi korak u borbi protiv ovog problema da se on prestane negirati.
Gradske vlasti moraju da priznaju da je vazduh u Banjaluci zagađen i nezdrav, kažu u opoziciji, jer su sva mjerenja zabilježila ozbiljna prekoračenja graničnih vrijednosti. Pitaju zbog čega se ovdje ćuti dok svi drugi gradovi u okruženju upozoravaju građane na opasnost od zagađenosti.
Gradonačelnik ipak priznaje da gradske vlasti treba da donese nove smjernice za Akcioni plan za borbu protiv aerozagađenja u Banjaluci.
Ekolozi upozoravaju da će od saobraćaja mnogo teže biti izaći na kraj sa problemom energetske efikasnosti objekata, vrstom energenata koji se koriste, a dodatno komplikuje situaciju i to što i nova toplana u Banjaluci kao energent koristi drvo.
BN TV