Top-10: Koji su najprodavaniji mali porodični automobili na svijetu - BIGportal.ba
Auto-moto Ostalo

Top-10: Koji su najprodavaniji mali porodični automobili na svijetu

Toyota je i u 2019. bila vlasnik najprodavanijeg kompakta na svetu, ali je Volkswagen dominantan na listi deset najtraženijih modela.

Globalna prodaja automobila iz kompakt segmenta pretrpela je pad od 11,2% u prošloj godini, kada je širom sveta ukupno prodato 12,3 miliona ovih vozila, objavio je specijalizovani sajt focus2 move.

Prva tri mesta zauzimaju dobro poznata imena, automobili koji se proizvode već decenijama unazad sa velikim uspehom. Najtraženiji auto u ovom segmentu u 2019. bila je Toyota Corolla, sa 1.247.589 prodatih primeraka širom sveta.

Drugo mesto drži takođe jedan dugovečni japanski model, Honda Civic sa 815.644 isporučenih vozila, dok je treći VW Golf sa 681.387, koji ovako visoku poziciju najviše duguje odličnoj prodaji u Evropi.

Istine radi, treba napomenuti da se dva japanska modela proizvode u sva tri oblika karoserije – hečbek, limuzina i karavan, dok je Golf dostupan samo kao hečbek i karavan.

Međutim, ako se pogleda kompletna top-10 lista, vidi se da su osim Golfa na njoj još tri Volkswagena, među kojima i Jetta koja je u suštni Golf limuzina.

Inače, među prvih pet su još Hyundai Elantra i Ford Focus. Interesantno je da se na 7. mesto probio jedan premijum model – Mercedes A klase, zahvaljujući rastu od 72,6% na godišnjem nivou.

Pogledajte listu 10 najprodavanijih kompakt modela u 2019:

Model:Prodato u 2019:Promena u odnosu na 2018:
1.Toyota Corolla1.247.589+5,1%
2.Honda Civic815.644-1,4%
3.VW Golf681.387-13,0%
4.Hyundai Elantra437.213-29,4%
5.Ford Focus338.918-25,1%
6.VW Bora335.253+36,2%
7.Mercedes A klase316.142+72,6%
8.Mazda3315.504-11,3%
9.VW Sagitar307.593-0,7%
10.VW Jetta272.670-44,5%

Zanimljvo je da je na nedavno objavljenoj listi 10 najprodavanijih SUV modela na svetu redosled prva 4 brenda identičan kao na listi kompaktih modela.

Toyota je prva sa modelom RAV4, Honda druga sa vozilom CR-V, VW treći sa Tiguanom, a Hyundai 4. sa modelom Tucson.

Danas objavljeno

Potpuno nova Toyota Corolla Cross

Zeljka

Koliko je naporno voziti Formulu 1?

Vanja A

Dobra vijest za kupce: Padaju cijene baterija za električna vozila

Vanja A

Ostavite komentar