Na primer, možete se osećati zabrinuto zbog polaganja ispita, odlaska kod stomatologa ili razgovora za posao. Neki su iskusili aneksioznost u blažem obliku, ali za mnoge se taj osećaj može činiti toliko paralizirajućim da ih sprečava da žive punim plućima.
Poslednje godine su izazovne za celi svet, rat u Ukrajini, pandemija koronavirusa, inflacija, uz to svako od nas verovatno ima i lične probleme. Baš zato je važno prepoznati te osećaje i poduzeti nešto po tom pitanju. Milioni ljudi pate od anksioznosti, a mnogi su isprobali kognitivne bihevioralne vežbe koje su im u tome pomogle. Jedna jednostavna metoda koja trenutno dobija na popularnosti je tehnika 333. Lako se pamti i dostupna vam je u svakom trenutku.
Prvo, važno je znati da se uzrok anksioznosti može razlikovati od osobe do osobe i uvek bi trebali da se obratite svom lekaru opšte prakse ako osećate da anksioznost utiče na vaš svakodnevni život. Neki se osećaju nelagodno na prenaseljenim mestima, dok drugi doživljavaju socijalnu anksioznost ili vrlo specifičnu fobiju.
Stručnjaci iz “Choosing Therapy” kažu da se tehnika 333 koncentriše na prepoznavanje prizora, zvukova i tekstura, koje im pomažu da se “prizemljite” i fokusirate na sadašnji trenutak.
Šta je tehnika 333?
Ako je želite isprobati, iznenadićete se koliko je jednostavna. Sledeći put kad osetite anksioznost, trebate potražiti i identifikovati sledeće:
- Tri stvari koje možete videti
- Tri stvari koje možete čuti
- Tri stvari koje možete dodirnuti
Ova tehnika pomaže da se nečija perspektiva prebaci na fizičko okruženje. Ona smanjuje anksioznost korišćenjem čula kao načina da se ponovno povežete sa svojim telom usred negativnih simptoma anksioznosti.
Važno je upamtiti da ideja iza ovoga nije razmišljanje o određenim objektima, već fokusiranje na ono što zapravo možete videti.
Preusmeravanje pažnje na okolinu može vam pomoći da pređete iz stanja fokusiranja na misli u stanje u kojem ste svesni svoje okoline. Međutim, zavisno o vašoj lokaciji, možda će vam biti teško izolovati zvukove. Neke stvari koje možete čuti uključuju otkucaje sata, zvuk tastature ili nečije disanje. Ako ste negde na otvorenom, možete primetiti kako lišće šušti na vetru, automobile koji prolaze ili pse koji laju.
Što se tiče stvari koje možete dodirnuti, one vam mogu biti nadohvat ruke.
Kroz ovu metodu učite sebe kako se koncentrisati na fizičko okruženje, a to vam pomaže da se prizemljite i uklonite nametljive misli ili druge simptome anksioznosti.
Kako prepoznati anksioznost?
Pre nego što počnete koristiti tehniku 333, važno je prepoznati simptome anksioznosti. Oni se mogu podeliti na fizičke i psihičke, ali ne morate ih sve osetiti.
Fizički simptomi su:
- Kratkoća daha
- Ubrzani otkucaji srca
- Mučnina
- Stezanje u prsima
- Suha usta
- Leptirići u stomaku
- Znojenje
- Potreba za mokrenjem/pražnjenjem creva
- drhtanje
A psihološke simptomi uključuju:
- Uznemirenost
- Strah od gubitka kontrole
- Unutrašnja napetost
- Razdražljivost
- Osećaj odvojenosti
- Osećaj straha da će se dogoditi nešto zaista katastrofalno (kao što je srčani udar, nesvest ili čak smrt)
Važno je napomenuti da simptomi napada panike često mogu biti slični srčanom udaru, naime i tada se može pojaviti bol u grudima, ubrzano disanje i probadanje/stezanje u prsima.