28. Juna 2021.

Svjetski prvaci idu kući: Švajcarska prošla u četvrtfinale poslije penala

U pravom rolerkosteru od utakmice, Švajcarska se podigla iz ponora i minusa od 1:3 u poslednjih 10 minuta regularnog dela i kaznila prepotentne Francuze.

Videli smo pravi “vatromet” golova u Bukureštu, puno prilika i na kraju penale u kojima je tragičar ispao Kilijan Mbape jer je promašio penal u petoj seriji.

EP, 1/8 finala:
Francuska – ŠvajcarskaStadion: Nacionalni (Bukurešt)
Sudija: Fernando Rapalini (Argentina)

Tačnije, odbranio mu je udarac Jan Zomer i sebe promovisao u junaka.

Meč na Nacionalnom stadionu u Bukureštu dao nam treći četvrtfinalni par, pošto će Švajcarci igrati protiv Španije koja je posle produžetaka rezultatom 5:3 eliminisala Hrvatsku.

Taj meč igraće se 2. jula u Sankt Peterburgu od 18 časova, dok će od 21 sat u Minhenu igrati Belgija i Italija, par sa kojim će se ukrstiti u polufinalu.

Francuska: Loris – Pavar, Varan, Lengle (od 46. Koman), Kimpembe, Rabio – Pogba, Kante – Grizman (od 88. Sisoko), Benzema (od 94. Žiru), Mbape.
Švajcarska: Zomer – Rodriges (od 97. Mehmedi), Akanđi, Elvedi, Zuber (od 79. Fasnat), Vidmer (od 73. Mbabu) – Džaka, Frojler – Šaćiri (od 73. Gavranović) – Embolo (od 79. Vargas), Seferović (od 97. Šer).

Selektor Švajcarske Vladimir Petković je veoma dobro pripremio meč i postavio svoje igrače u blok koji je bio nerešiva enigma za Mbapea, Benzemu, Grizmana, Pogbu i ostale zvezde “trikolora”.

Iako su Francuzi bili ofanzivniji, u 15. minutu doživeli su “hladan tuš”.

Haris Seferović je na čistu snagu i snalažljivost dobio vazdušni duel i efektnim udarcem glavom pogodio sam ćošak gola Ljorisa.

Francuzi nisu imali apsolutno nikakvog rešenja u tom delu meča, jer su Švajcarci bili veoma disciplinovani i sprečili su gotovo sve iole ozbiljnije napade favorizovanog rivala.

Posle 10 minuta igre u drugom poluvremenu Zuber je pobegao Pavaru, on ga je oborio, a VAR posle dva minuta pokazao da je to penal.

Odgovornost je preuzeo Rodriges, ali je Ljoris izveo spektakularnu odbranu i kapitenski spasao svom tim, što je rezultovalo već koji minut kasnije.

Naime, u naredna tri minuta Karim Benzema je postigao dva gola i potpuno preokrenuo situaciju!

Prvo je posle pasa Mbapea i prijema petom iza leđa “bocnuo” Zomera za 1:1, a već u sledećem napadu je odbitak posle udarca Grizmana sa metar ili dva sproveo u mrežu.

Koliko su samo grogirani u tim momentima izgledali Švajcarci, potpuno rezignirani i razočarani u svog levog beka zbog promašenog penala.

Na to se u 74. minutu nadovezao i savršen udarac i prelep pogodak Pola Pogbe za 3:1.

Od tog momenta i prepotentni Francuzi su počeli da se poigravaju i “ne poštuju” fudbal, a selektor Didije Dešan da izvodi igrače kako bi ih odmorio.

Sa druge strane, selektor Švajcarske Vladimir Petković je napravio izmene, pre svih uvođenjem Gavranovića, koje su ponovo preokrenule tok meča.

Jer, prvo je Seferović u 81. minutu ponovo glavom trznuo loptu u mrežu Ljorisa i videlo se “iz aviona” da je “voda u ušima” svetskih šampiona.

Osetili su Švajcarci krv i pustili je kroz srce Francuza golom Gavranovića u 90. minutu. Pol Pogba je izgubio loptu na sredini terena, ali niko mu nije kriv.

U četvrtom minutu nadoknade Kingsli Koman je pogodio prečku i otišli smo u produžetke!

U dodatnih 30 minuta su igrači vidno bili umorni, ređale su se izmene, pa i povrede (Koman) i nije bilo pravih šansi.

Švajcarci su zažalili za boljom realizacijom Mbabua posle prodora, a Francuzi za zicerom koji je Mbape promašio posle idealnog pasa Pogbe.

I polako, ali sigurno, došli smo do penala.