20. Novembra 2021.

Sve miriše na domaći hljeb

Big Portal

Samo za vas smo pronašli recepte koji će probuditi sva vaša čula, brzo se prave, a još brže nestaju sa stola

S heljdom

Sastojci:

400 g mješanog heljdinog brašna (60 posto heljda i 40 posto bijelo brašno)

250 ml tople vode

2 supene kašike maslinovog ulja

1 kašičica sode bikarbone

1 kašičica šećera

1 kašičica soli

1 kesica suhog kvasca

Priprema:

U posudu stavite suhe sastojke, brašno, suhi kvasac, so, šećer i sodu. Zatim ulje i toplu vodu i sve zajedno dobro umijesite. Zamijesite tijesto i ostavite 30-ak minuta da odmara. U podmazanom i pobrašnjenom kalupu ili s pek papirom usuti tijesto, poravnati ga i premazati maslinovim uljem. Ostaviti ga takvog da odmara još 30 minuta. Peći u zagrijanoj rerni na 220 Celzijevih stepeni 30-40 minuta. Pečeni hljeb izvaditi iz kalupa i ostaviti da malo odmara.

S maslinama i maslinovim uljem

Sastojci:

600 g brašna

6 kašika maslinovog ulja

15 listova ruzmarina

pola kašičice soli

3 dcl vode

1 kašika suhog kvasca

150 g crnih maslina

malo maslinovog ulja za poprskati hljeb prije pečenja

Priprema:

Maslinama odstranite koštice te ih izrežite na kolutiće. Maslinovom ulju dodajte listiće ruzmarina te stavite grijati na vatru (ne smije prokuhati). Kad ulje poprimi miris, uklonite listove. U ulje dodajte so, vodu i  500 grama brašna s kvascem. Dobro miješajte mikserom da se spoje svi sastojci (10-ak minuta). Nemojte  dodavati masline ako miksate mikserom, jer ih možete smrviti. Po potrebi dodajite pomalo ostatak brašna. Ostavite pokriveno na toplom mjestu dok ne udvostruči. Nadignuto tijesto lagano premijesite rukama na lagano pobrašnjenoj radnoj plohi . Tijesto mora biti mekano, dodajte brašna ukoliko vam se baš mnogo lijepi, ali više od 600 grama brašna ne biste trebali potrošiti. Pouljite kalup za hljeb, stavite unutra tijesto te pustite da ponovo nadođe, 30 ak minuta, a potom poprskajte uljem, po želji razrežite i ostavite još 10-ak minuta nek odmori. Stavite peći u prethodno zagrijanu rernu na 210 Celzijevih stepeni otprilike 35 minuta. Pečeni hljeb izvadite iz peći, stavite na rešetku te ga omotajte čistom kuhinjskom krpom da se hladi.

Sa sjemenkama i orašastim plodovima

Sastojci:

100 g tikvinih sjemenki

100 g suncokretovih sjemenki

100 g lanenih sjemenki

100 g oraha

100 g lješnjaka

150 ml vode

4 jaja

50 ml maslinovog ili kokosovog ulja

12 g soli

Priprema:

Operite sve sjemenke pod mlazom vode, a orahe i lješnjake namočite 30 minuta, te ih krupno nasjeckajte. Istucite jaja te sjedinite mokre sastojke. Sve izmiješajte i stavite u četvrtasti kalup za pečenje obložen pek papirom. Pecite jedan sat na 165 Celzijevih stepeni. Jaja možete zamijeniti mljevenim lanenim sjemenkama koje ste prethodno namočili u vodi.

Od samo pet sastojaka

Sastojci:

500 g brašna

450 ml vode

Kvasac

3 kašike sirćeta

5 kašičica soli

Priprema:

Sirće djeluje u ovom receptu kao prirodni ferment, tako da ne morate vječno čekati da se kvasac „digne“. Stavite kvasac u malo tople vode te miješajte dok se ne rastopi.
Zamijesite brašno, sirće, so i kvasac s vodom u glatko tijesto, te ga prebacite u pobrašnjeni kalup za hljeb. Stavite u nezagrijanu rernu, pored stavite posudu s vodom te pecite otprilike jedan sat na 200 Celzijevih stepeni. I gotovo!

S bijelim lukom

Sastojci za tijesto:

500 g brašna

1 kašičica šećera

1 ½ kašika soli

1 suhi kvasac

280 ml mlake vode

2 kašike maslinovog ulja

Sastojci za fil:

2 čehna bijelog luka

150 g putera

1 kašičica soli

1 kašičica bibera

1 kašika nasjeckanih listića peršuna

1 jaje

Priprema:

Pomiješajte brašno i kvasac u posudi. Zatim dodajte so, šećer, mlaku vodu i ulje. Miksajte sastojke otprilike tri minute, dok ne dobijete glatko tijesto. Prekrijte kuhinjskom krpom te ostavite da odstoji 45 minuta. Za fil istisnite bijeli luk te pomiješajte s mekim puterom. Dodaj so, biber i peršun te ostavite da odstoji.  Premažite kalup za hljeb uljem ili puterom. Premijesite tijesto na pobrašnjenoj površini te razdijelite na otprilike 20 komada. Svaki komad spljoštite te po sredini premažite puterom s bijelim lukom. Svaki komad tijesta zatim oblikujte u kuglu, stavite sve u kalup te ostavite prekriveno da odstoji još 30-ak minuta. U međuvremenu, zagrijte rernu na 180 Celzijevih stepeni. Razmutite jaje te njima premažite komade tijesta. Pecite 30 minuta.

Bezglutenski

Sastojci:

3 čaše prosijanog bezglutenskog namjenskog brašna

200 ml mlake vode

200 ml mlijeka

50 ml ulja ili margarina

1 kašičica soli

1 kašičica šećera

½ vrećice kvasca

Za premazivanje:

1 jaje

Priprema:

Kvasac rastopite u mlakoj vodi i mlijeku, a zatim ga umiješajte u ⅔ ukupne količine brašna te dodajte margarin ili ulje i so. Sastojke miješajte električnom miješalicom (spiralni nastavci) 10-ak minuta, dok ne dobijete homogeno mekano tijesto. Smjesu ostavite dizati na toplom mjestu, dok se volumen ne udvostruči. U dignuto tijesto dodajte ostatak brašna, ponovno promiješajte i stavite u uljem namazan duguljasti kalup. Tijesto u kalupu izravnajte mokrom rukom, premažite uljem, pokrijte krpom i pustite da se ponovno diže. Dignuto tijesto premažite razmućenim jajetom i stavite peći u rernu zagrijanu na 200 Celzijevih stepeni 40-ak minuta.

Banana hljeb

Sastojci:

3 zrele banane

1 jaje

prstohvat soli

50 ml ulja

1,5 šoljica mekog brašna

1 šoljica šećera

1 kašičica praška za pecivo ili sode bikarbone

Po želji: kokos, čokolada, orasi, bademi, lješnjaci, jabuka..

Priprema:

Rernu zagrijte na 180 Celzijevih stepeni. U posudi izdrobite banane, dodajte im umućeno jaje, prstohvat soli i ulje. Sve zajedno dobro izmiješajte. Zatim u to dodajte brašno, šećer i prašak za pecivo. Ponovno sve zajedno dobro izmiješajte. Po želji sada dodajte malo kokosa, čokolade, oraha, lješnjaka, badema, grožđica, ostalog suhog voća ili kakaa.

Tepsiju obložite masnim papirom za pečenje, smjesu izlijte u tepsiju, malo poravnajte i stavite peći 40-ak minuta. Probajte čačkalicom kada je gotov, čačkalica bi trebala van izaći suha. Kolač čuvajte u plastičnoj posudi da ostane svjež i nekoliko dana.

Kako sačuvati hljeb?

Bijeli, kukuruzni ili raževi, svi ovi okusi odlični su samo pod jednim uslovom,  dok je hljeb svjež. No, ako imate velike količine hljeba u kojima želite što duže uživati bez straha od pojave crnih pljesnivih tačkica, koji bi na kraju završio u smeću, stručnjacima kažu – zamrznite ga. Evo kako da to izvedete na pravilan način.

Narezati ili nenarezati hljeb?

Prije nego što hljeb ubacite u zamrzivač razmislite kako ćete ga poslije upotrebljavati. Na primjer, ako želite upotrijebiti za sendvič, idealno bi bilo da ga narežete na kriške. Ostatak hljeba može ostati u jednom komadu, osim ako ne procijenite da će vam poslije trebati u manjim dijelovima.

Zamrzavanje hljeba zahtijeva umotavanje

Nakon što narežete hljeb, potrebno ga je zamotati u čistu plastičnu foliju. Slobodno upotrijebite i malo snage, jer što ostavite manje zraka između hljeba i plastične folije, hljeb će nakon odmrzavanja biti bolje teksture. Hljeb zatim stavite u plastičnu vrećicu, čak i dvije. Dvostruki plastični omotač omogućit će hljebu da u smrznutom okruženju „preživi“ skoro šest mjeseci.

Odmrzavanje

Kako biste svoj hljeb vratili ponovo u život, najprije ga izvadite iz zamrzivača, a zatim mu omogućite da postigne sobnu temperaturu. Kako će za ovaj proces biti će potrebno nekoliko sati, posebno ako je riječ o cijelom hljebu, najbolje bi bilo da korištenje planirate večer unaprijed. Nakon odmrzavanja, hljeb stavite na lim za pečenje, a zatim ubacite u rernu na 170 Celzijevih stepeni, na desetak minuta. Hljeb bi u ovoj fazi trebao dobiti ukusnu hrskavu koricu, dok bi unutrašnjost trebala postati topla.

Azra.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare