19. Aprila 2022.

Sumnjivi korona-brojevi: 320.000 oboljelih, preminulo samo troje

Big Portal

Žrtve su, kako su saopštili, dve žene od 89 i 91 godine i 91-godišnji muškarac.

Sve troje su navodno imali druge zdravstvene probleme i nisu bili vakcinisani. Takođe je svim troma stanje postalo kritično nakon što su smeštei na bolničko lečenje i umrli su u nedelju nakon što je osoblje, kako kažu, učinilo sve da ih spase.

Širenje omikron varijante koronavirusa u Šangaju, gradu od oko 24 miliona ljudi, najgora je epidemija u Kini od početka pandemije. Do sada je prijavljeno 320.000 slučajeva infekcije.

Ali uprkos vrlo velikom broju zaraženih, vlasti dosad nisu zabilježile nijedan smrtni slučaj, što mnogi smatraju vrlo neobičnim. I netačnim.

Zaista, mediji su dosad izveštavali da su zabeleženi smrtni slučajevi nakon zaraze koronavirusom, pogotovo među starijim osobama, ali su vlasti uzrok tih smrti sve vreme pripisivale drugim postojećim zdravstvenim problemima s kojima su se preminuli borili. U slučaju ovo troje odlučili su se za drugi smer, tvrde komentatori.

Masovno širenje

EPA-EFE/ALEX PLAVEVSKI

Što se tiče situacije u samom Šangaju, tamošnje vlasti su ove nedelje prijavile 22.248 slučajeva infekcije, od kojih je 19.831 slučaj bez simptoma. Od ukupnog broja zaraženih, 1.414 zabeleženo je van karantinskih i izolacionih objekata u koje su upućeni svi zaraženi, osim onih kojima je potrebna hospitalizacija.

Vlasti u tom gradu najavile su da će se širenje zaraze smatrati saniranim, odnosno stavljenim pod kontrolu, u trenutku kad više ne bude zabeleženih slučajeva zaraze van karantina ili ustanova za izolaciju u koje su sada preuređene škole ili pak izložbeni prostori. To bi, prema najavama, moglo da se postigne do srede.

Inače, otkad se bori s omikronom, Šangaj je izložen oštrim restrikcijama koje nisu prijale meštanima. Stavljeni u izolaciju, koja sada zalazi u četvrtu nedelju, osuđeni su na svoje domove i naručivanje hrane. Često su se, pogotovo u sklopu dostava koje su organizovale vlasti, suočavali s nedostatkom hrane zbog malih zaliha. Kompanije su, s druge strane, prijavljivale ozbiljne probleme u proizvodnji i snabdevanju. Mučila su ih i druge ograničenja.

Grad bi sada trebalo da uđe u drugi krug masovnog testiranja. Inače, u Šangaju je samo 38 posto ljudi starijih od 60 godina u potpunosti vakcinisano.

Ostatak zemlje

Iako je situacija trenutno najozbiljnija u Šangaju, epidemije su prijavljene i u drugim delovima Kine.

Na primer, u petak je severozapadni grad Sijan najavio četvorodnevno ograničenje saobraćaja za svojih 13 miliona stanovnika, uključujući obustavu zatvaranja zabave i restorana, kao i delimičnu zabranu prevoza iz grada. Taj grad je već bio meta zatvaranja u decembru, kao odgovor na tadašnju ekspanziju delta varijante. U Suđiningu, u provinciji Đangsi, vlasti su sprovele masovno testiranje skoro 900.000 radnika i obustavile vozove, dok je provincija Đilin u nedelju objavila da izlazi iz karantina, iako je pozvala stanovnike da sakupe dovoljno zaliha za svaki slučaj.

Najnovije širenje zaraze u Kini, iako su brojevi možda skromni u poređenju sa drugim zemljama, predstavlja značajan izazov za Kinu jer nastavlja da se pridržava svoje strategije nulte tolerancije prema kovidu, što znači da pokušava da obuzda bilo kakvo širenje zarazee. Sam predsednik Si Đinping tvrdi da će se te strategije i dalje pridržavati. Druge zemlje, za razliku od Kine, pokušavaju nekako da žive sa virusom. Sada, s obzirom na blažu prirodu omikrona, postavlja se pitanje da li ova strategija uopšte ima smisla.

B92.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare