20. Decembra 2023.

 Sud u Londonu u februaru razmatra Asanžovu žalbu na izručenje SAD

Osnivaču “Vikiliksa” preti kazna od 175 godina zatvora ako bude izručen SAD pod optužbom za odavanje poverljivih informacija

Eventualna konačna žalba osnivača “Vikiliksa” Džulijana Asanža na izručenje Sjedinjenim Državama biće razmotrena u Visokom sudu pravde u Londonu 20. i 21. februara, navodi se u saopštenju “Vikiliksa”.

Asanž se suočava sa 17 optužbi po američkom Zakonu o špijunaži i zatvorskom kaznom od 175 godina. Dvoje sudija će razmotriti odluku donetu u junu, kojom je novinaru odbijena dozvola za dalje žalbe.

Ovo je “možda poslednja šansa za Džulijana Asanža da spreči izručenje Sjedinjenim Državama”, navodi se u saopštenju “Vikiliksa”.

Sudija Višeg suda Ujedinjenog Kraljevstva je početkom juna odbacio sve žalbe Asanža i podržao nalog za ekstradiciju iz 2020. Sudija je takođe poništio delove presude iz januara 2021, kojom je odbijeno Asanžovo izručenje Americi zbog rizika od samoubistva i lošeg zdravlja.

Konačna žalba biće poslednja prilika za borbu protiv ekstradicije u Velikoj Britaniji. Sledeći korak za Asanžove advokate mogao bi da bude iznošenje slučaja Evropskom sudu za ljudska prava.

“Sa bezbroj dokaza koji su izašli na videlo od prvog saslušanja 2019. godine, kao što su kršenje zakonskih privilegija i izveštaji da su visoki američki zvaničnici bili umešani u planiranje zavera za ubistvo mog muža, ne može se poreći da je pravično suđenje, a kamoli Džulijanova bezbednost na tlu SAD, nemoguća ukoliko bude izručen. Progon ovog nevinog novinara i izdavača mora da se okonča”, navela je Asanžova supruga Stela, sa kojom se oženio dok je bio u zatvoru.

Asanž (52) je iza rešetaka u Londonu od 2019. godine, kada mu je Ekvador oduzeo azil – navodno na zahtev SAD – i predao ga britanskoj policiji. On je tražio utočište u ambasadi Ekvadora od 2012. Nakon njegovog hapšenja, SAD su optužile Asanža za špijunažu zbog objavljivanja poverljivih vojnih dokumenata i dokumenata Stejt departmenta 2010. godine, za koje su američki tužioci rekli da su doveli u opasnost brojne ljude. Velika Britanija je od tada odobrila njegovo izručenje SAD.

Asanž je pokušao da poništi tu odluku, insistirajući da nije prekršio nijedan zakon i da je njegovo objavljivanje poverljivih dokumenata bilo legitimno novinarstvo zaštićeno Ustavom SAD. Zakon o špijunaži nikada ranije nije korišćen za krivično gonjenje novinara ili medija koji su objavili, ali nisu ukrali poverljivi materijal.

RTbalkan.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare