6. Augusta 2020.

Šta se dešava u trouglu Dortmund – Sančo – Junajted i zašto je posao pred kolapsom?

Big Portal

Do juče sve je ukazivalo na to da će transfer astronomskih razmera Džejdona Sanča u Mančester junajted biti smao pitanje vremena, a danas je aktuelna ona dečja “puj, pike, ne važi”.

Slučaj engleskog fudbalskog reprezentativca napravila je totalnu pometnju i mnoge dovela u konfuziju. Kako je i zašto transfer koji je danima najavljivan kao praktično završen odjednom okrenut naopačke, za 180 stepeni?

Ugledni nemački list Zidojče Cajtung, tvrdi da se oko Džejdona Sanča vrti “kakofonija lažnih i polutačnih informacija”, čime je bacio rukavicu u lice novinarima Bilda i Skaja, koji su danima unazad iznosili apsolutno sve detalje posla, od visine obeštećenja i bonusa, do plate engleskog reprezentativca, do svakog centa.

I ne samo to, pomenuti dnevnik tvrdi da će Džejdon Sančo najverovatnije ostati u Dortmundu i posle leta, uz malu ogradu da na fudbalskoj pijaci više ništa nije sigurno s obzirom da brzonogog krilnog napadača gledaju još Čelsi, Real Madrid i još neki evropski giganti.

Ipak, fokus ove teme je Mančester junajted. Od momenta kada je identifikovan kao čovek za sistem Ole Gunara SolskjeraSančo je u odlomku autorskog teksta viđen kao “sredstvo za ostvarivanje profita”, što je zapravo moto kojim se vodi porodica Glejzer. Njujorška porodica milijardera i braća Avram, Džoel i Brajan, godinama rade tako što obrću veliki novac u najprofitabilnijim sportovima na planeti. Poznato je da pored Mančester junajteda porodica Glejzer drži i NFL tim Tampa Bej.Braća Glejzer, Džoel i Avram (©Reuters)Braća Glejzer, Džoel i Avram (©Reuters)

Međutim, otkako je Malkolm Glejzer preminuo 2014. godine, Mančester junajted je zapao u velike dugove. Naime, poznati biznismen je Junajted pre 15 godina kupio za 850.000.000 evra, a jedini klupski dug tada bio je kredit od 80.000.000 dolara. Danas Junajtedov minus iznosi preko 600.000.000 evra! Pošto je Sančo viđen kao neko ko bi za porodicu Glejzer mogao da “obrne” novac kroz prodaju dresova i ostalih klupskih artikala, ideja je bila jasna – da se iskoristi njegova briljantna sezona u Dortmundu za viši cilj. Uostalom, činjenica da je domaći igrač samo bi dodatno uvećala njegovu vrednost u narodu.

Međutim, onda je došla pandemija virusa korona i praktično onemogućila Junajted da krene u posao takvih razmera… Kako? Junajted je u poslednjih godinu dana na gubitku od čak 120.000.000 evra zbog pandemije virusa korona, odnosno izostanka prihoda od prodaje karata, televizijskih prava i zato što su ostali izvori presušili. Nedavno se čak pisalo da je Junajted uzeo kredit na 155.000.000 evra kako bi ugasio požar unutar kluba, a plasmanom u Ligu šampiona izbegao je da ostane i bez 75.000.000 evrospkih novčanica koji sledi od finansijskog dela kolača iz elitnog takmičenja.

Ono što Zidojče Cajtung izdvaja kao krucijalnu stvar jeste da između Junajteda i Dortmunda NIKADA nije bilo nijednog zvaničnog razgovora na temu Sančovog transfera na Teatar snova. Ni direktno, ni preko neutralnog agenta kako se poslednjih dana piše i priča, nikako. Direktorski tandem Vacke – Cork možda je tvrdoglavo zauzeo stav po pitanju Sančove cene, ali je klub od prvog trenutka bio jasan – 120.000.000 evra fiksno! Ni cent ispod toga.

“Nikada nije bilo nijedne zvanične ponude za Sanča”, izjavio je nedavno Hans Joakim Vacke.

Danima se i sedmicama kasnije vrtelo mnogo novih informacija. Bild i Skaj su na sva zvona najavljivali Sančov transfer, pa objavljivali da su klubovi ipak pronašli sporazum oko obeštećenja i da on bude 70.000.000 evra fiksno, plus 30.000.000 2021. i 20.000.000 evra 2022. godine. Ubrzo potom usledile su priče da je Sančo već dogovorio lične uslove saradnje i da ga u Junajtedu čeka petogodišnji ugovor i plata od 88.000.000 evra sa sve bonusima, odnosno da mu je osnovica 10.000.000 evra po sezoni. Nemački list ne odbacuje mogućnost da su Sančovi agenti pregovarali u ime igrača oko visine ugovora i provizije za njih. Ali…

Zidojče Cajtung piše da ništa van toga nije tačno i da su sve te informacije samo “fake news”, odnosno lažne vesti. Vrlo smelo, a sve je obuhvaćeno tezom da su detalji isplivavali kako bi se podigla histerija oko transfera i držala tenzija.Ed Vudvord (©reuters)Ed Vudvord (©reuters)

Tu se zatim uključuje i prvi operativac Junajteda Ed Vudvord. Naime, ostrvski mediji sada navode da je Vudvord od samog početka loše ušao u pregovore sa Dortmundom, jer je želeo da preuzme kontrolu koja je kompletno bila u rukama poslodavaca Borusije. Od toga da je cena fiksna na 120.000.000 evra, preko označavanja 10. avgusta kao dana kada je poslednji rok za realizaciju transfera. Vudvord je navodno verovao da će u igri odugovlačenja dočekati da u Dortmundu puknu i pristanu na manji novac, što se ne dešava i dalje, a 10. avgust je za četiri dana. Navodi se i da je to Vudvordov manir i poslovna strategija, koja je u nekim slučajevima u prošlosti donosila rezultat, a nekada i ne. Primeri su Bruno Fernandeš i Hari Megvajer, za koje je Junajted platio Sportingu i Lesteru onoliko novca koliko se tražilo…

A, zašto se u Dortmundovom slučaju ništa ne menja? Pa, Zidojče Cajtung tvrdi da su Borusijine finansije stabilne uprkos velikim gubicima poslednjih meseci. U Sančovom slučaju Dortmund ne oseća pritisak igrača, kao na primer u transferima Pjer Emerika Obamejana u Arsenal ili Usmana Dembelea u Barselonu, koji su insistirali na izlaznim transferima. Sančo se u Dortmundu odlično snašao, počeo je da se sprema za novu sezonu.

Na kraju se, ipak, ostavlja prostor da u kasnijoj fazi prelaznog roka Junajted možda bude taj “očajnik” koji će pući i doneti kofer sa 120.000.000 evra. Jer, Sančo je potreban Junajtedu iz razloga koji prevazilaze samo one taktičko-sportske okvire.

Pitanje je samo ima li Junajted finansijskih sredstava da se upusti u još jedan megalomanski posao?

Mozzartsport

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare