Ovo je, kako piše Rojters, reklo nekoliko ljudi upoznatih sa tim, a poluprovodnici se koriste za veštačku inteligenciju i alate za proizvodnju čipova.
Ministarstvo trgovine namerava da objavi nove propise zasnovane na ograničenjima upućenim u pismima ranije ove godine američkim kompanijama – KLA Corp, Lam Research Corp i Applied Materials Inc, rekli su sagovornici Rojtersa, pod uslovom anonimnosti.
U pismima kompanijama je zabranjeno da izvoze opremu za proizvodnju čipova u kineske fabrike koje proizvode napredne poluprovodnike sa procesima ispod 14 nanometara, osim ako prodavci ne dobiju dozvole Ministarstva trgovine.
Pravila bi takođe kodifikovala ograničenja u pismima Ministarstva trgovine poslanim Nvidia Corp (NVDA.O) i Advanced Micro Devices (AMD.O) prošlog meseca, u kojima im se nalaže da zaustave isporuke nekoliko računarskih čipova sa veštačkom inteligencijom u Kinu osim ako ne dobiju licence.
Neki od izvora kažu da će propisi verovatno uključivati dodatne mere protiv Kine. Ograničenja bi takođe mogla biti promenjena, a pravila objavljena kasnije nego što se očekivalo.
Takozvana pisma omogućavaju Ministarstvu trgovine da zaobiđe dugotrajne procese pisanja pravila kako bi se brzo uspostavile kontrole, ali pisma se odnose samo na kompanije koje ih primaju.
Portparol Ministarstva trgovine u petak je odbio da komentariše konkretne propise, ali je ponovio da “preduzima sveobuhvatan pristup u sprovođenju dodatnih akcija kako bi zaštitio američku nacionalnu bezbednost i interese spoljne politike”, uključujući sprečavanje Kine da nabavlja američku tehnologiju primenjivu na vojnu modernizaciju.
Planirana akcija dolazi u trenutku kada administracija predsednika Džoa Bajdena pokušava da osujeti napredak Kine ciljajući tehnologije u kojima SAD još uvek imaju dominaciju, prenosi Klix.
“Strategija je da se uguši Kina i oni su otkrili da su čipovi tačka gušenja. Oni ne mogu da naprave ove stvari, ne mogu da naprave opremu za proizvodnju”, rekao je Jim Luis, stručnjak za tehnologiju u Centru za stratešku i međunarodnu saradnju.
“To će se promeniti”, dodao je.
Američki zvaničnici su se obratili saveznicima da lobiraju kod njih da uvedu slične politike kako strane kompanije ne bi mogle da prodaju tehnologiju Kini, koju bi američkim firmama bilo zabranjeno isporučivati, rekla su dva izvora.