31. Augusta 2022.

Srbija zabrinula, pa pokazala silu protiv Tunisa

Time su sa maksimalnim učinkom od tri pobede (3/3) i maksimalnim set količnikom (9:0), osigurali mesto u nokaut fazi šampionata u Poljskoj i Sloveniji. Tamo će nam rival biti Kuba ili Argentina, u zavisnosti od rezultata meča između Italije i Kine. Mečevi te faze će se igrati u Gljivicama i Ljubljani od 3. do 6. septembra

Selekcija Igora Kolakovića se mučila još jednom u prvom setu. Tunišani su bili konstantno u prednosti, u jednom trenutku imali čak i 17:11. Ponovio se scenario viđen protiv Ukrajine i dve meč lopte protivnika na 24:22, posle čega se “orlovi” vraćaju i osvajaju set.

Nismo koristili prednost na poziciji srednjeg blokera onako kako je trebalo, a na sve to nas nije služio servis, a ni blok. Afrički šampion je dobro prostudirao igru Srbije i uspeo da neutralizuje Aleksandra Atanasijevića, čak tri puta je izblokiran pre nego što ga je zamenio Dušan Petković koji je as-servisom doneo prednost u setovima.

Donekle je i neverovatno da u grupnoj fazi nismo izgubili niti jedan set, ali nećemo se buniti oko toga. Uprkos tome što je Srbija osvojila prvi set, lekciju nije izvukla. Ponovo su krenuli traljavo u drugi set i dozvolili protivniku da se odvoji.

Koliko je početak bio loš, toliko je ostatak bio silovit. Od 6:9 smo stigli do 19:14, a potom set završili sa 25:15, što samo po sebi svedoči činjenici da su samo srpski odbojkaši igrali u tim trenucima. Ušlo se u glavu protivničkom korektoru Hamzi Nagi koji je počeo da greši i pomogao Srbiji da dođe i do drugog seta.
Poslednji set je bio čista formalnost. Nije isto kada gubite 1:0 ili 2:0, a Tunišani su svesni da ne bi mogli baš Srbiji da uzmu tri seta u nizu i preokrenu. Ipak, neće se ni oni buniti s obzirom da su u ovom meču došli do dovoljnog broja poena za prolaz dalje. Ostaje možda žal što nisu uzeli prvi set.

Srbiju je do pobede predvodio Uroš Kovačević sa 15 poena, Marko Podraščanin i Dušan Petković su imali po 11. Na drugoj strani se istakao Hamza Naga sa 12 poena, dok je Eljes Karamosli meč završio sa dva manje.

Nije sve tako idealno pred osminu finala. Tunis nije zanemarljiv protivnik, ali će se Srbija u nastavku sastajati sa jačim od njih i neke greške bi mogle da ih koštaju. Teško da će olimpijski šampioni Francuzi ili svetski šampioni Poljaci tolerisati spor ulazak u utakmicu ili Italijani, najbolji na Starom kontinentu, drugi set kako bismo došli do prihvatljivog prijema i servisa.

Mora i “Bata” Atanasijević bolje, biće nam potreban u tim mečevima. Verujemo i da će biti tu, te da ćemo u retrospekciji u pojedinim trenucima slabiju igru “orlova” pripisati čuvanju za mečeve od veće važnosti.