28. Novembra 2020.

Srbija u finskom “mjehuru” – korak do Evropskog prvenstva

Košarkaška reprezentacija Srbije okupila se i otputovala u finski Espo, kako bi odigrala dva meča u grupi E kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

Srbija će dve utakmice igrati 28. i 30. novembra, u hali Metro Espo, gde će protivnici biti Finska i Švajcarska.

Upravo je u ovoj hali debitovao Igor Kokoškov u zvaničnoj utakmici na klupi Srbije.

Bilo je to 20. februara ove godine i Srbija je slavila veoma ubedljivo – 80:58.

Isto kao i sada, Kokoškov je na raspolaganju imao samo igrače iz ABA lige i nekoliko ostalih timova, koji ili igraju pod okriljem FIBA ili ne igraju Evroligu.

Ovog puta je jedan evroligaš, a to je naravno Crvena zvezda, dopustili trojici igrača da se pridruže nacionalnom timu u kvalifikacionim utakmicama.

Tada je došao i Miroslav Raduljica iz Kine i bio najefikasniji na toj utakmici sa 18 poena, a ovog puta ga neće biti u timu Srbije.

Košarkaška reprezentacija posle duge pause nastavlja kvalifikacije za Evropsko prvenstvo. Iako su Orlovi danas (15.30) u finskom Espu značajno oslabljeni, veliki su favoriti protiv Švajcarske

Drugu utakmicu, kasnije odigranu u Beogradu, i ne bi baš voleli da pamtimo.

Poraženi smo od Gruzije rezultatom 94:90, gde je neverovatni Mekfaden postigao 33 poena, a pratio ga je odlični Šermandini sa 23.

Srbija ima skor od jedne pobede i jednog poraza i preostale su još četiri utakmice.

Dve će se odigra sada, dok će se još dve odigrati u februaru, takođe u popularnom ’mehuru’.

Sa obe pobede, Srbija bi obezbedila plasman na Evropsko prvenstvo, s obzirom da tri od četiri ekipe iz grupe idu na EURO.

Srbija će prvo 28. novembra igrati sa Švajcarskom i zatvoriti prvi krug, dok će 30. novembra započeti drugi krug protiv Finske.

Šta nas očekuje u Espo ’mehuru’?

Igor Kokoškov pozvao je sledeće igrače za duele protiv Finske i Švajcarske:

Aleksa Avramović (Estudijantes), Nikola Radičević (Promiteas Patra), Danilo Anđušić (Burg), Dejan Kravić (Burgos), Stefan Pot (Igokea), Dalibor Ilić (Igokea), Marko Jeremić (Mornar), Dragan Apić (Budućnost), Filip Petrušev (Mega Sokerbet), Stefan Momirov (Mega Sokerbet), Jovan Novak (Mega Sokerbet), Aleksa Radanov (Crvena zvezda mts), Marko Simonović (Crvena zvezda mts), Boriša Simanić (Crvena zvezda mts), Rade Zagorac (Partizan NIS), Nemanja Dangubić (Partizan NIS), Uroš Trifunović (Partizan NIS), Nikola Rebić (Monako), Stefan Peno (Rasta Vehta), Stefan Đorđević (FMP).

Aleksa Avramović je u prošla dva susreta bio najefikasniji pojedinac naše reprezentacije, a posebno se istakao u porazu od Gruzije, gde je ubacio 27 poena.

Ove sezone odigrao je 12 utakmica za Estudijantes u španskoj ligi i prosečno beleži 14,3 poena i 3,6 asistencije po utakmici.

Sjajni 26-godišnji bek iz Čačka će verovatno biti najpouzdaniji igrač i u Espou.

Nikola Radičević je ove sezone odigrao dve utakmice za Promiteas u Evrokupu i u proseku beleži 6 poena i 4,5 asistencije, dok Danilo Anđušić u dresu Burga beleži 19,5 poena u proseku.

Udarni bekovski tandem biće Anđušić i Avramović, koji su trenutno najpotentniji poenteri u ovom sastavu.

Preostali igrači koji ne igraju u ABA ligi su Dejan Kravić, Nikola Rebić i Stefan Peno.

Kravić beleži 10,2 poena i 5,3 skokova po utakmici u Burgosu i ističe se kao prvi centar ekipe.

Što se tiče plejmejkera Rebića i Pena, prvi u Monaku ima 17 minuta po utakmici i 7 poena po meču, dok drugi u Vehti ima 6 poena i 3 asistencija na 25 minuta po utakmici.

Oni će biti druge opcije za organizatora igre.

Igrači Crvene zvezde ne blistaju ove sezone.

Marko Simonović ima slabu minutažu u Evroligi, a nešto bolju u ABA ligi, gde ima 6 poena u proseku, u odnosu na Evroligu gde ima 3,5 poena u proseku.

Aleksa Radanov je ove sezone igrao samo na dve utakmice i to svega ukupno 9 minuta, dok je Boriša Simanić odigrao tri utakmice i 37 minuta u ABA ligi, a u Evroligi se na parketu našao jednom i to dva minuta.

Partizanovi igrači su trenutno u boljoj formi i redovno igraju.

Rade Zagorac beleži 10,6 poena u proseku u ABA ligi i 6,6 u Evrokupu, dok Dangubić beleži 8,9 poena u ABA i 5,5 u EK.

Uroš Trifunović ima dosta slabiju minutažu nego kod Andree Trinkijerija prošle godine.

Igra 8,7 minuta u ABA i 11,6 u Evrokupu, a beleži u proseku 1,5 i 2,8 poena u ta dva takmičenja.

Zagorac i Dangubić imaće zapaženu rolu kod Kokoškova, posebno Dangubić zbog odbrane.

Jedan od njih dvojice naći će se i u startnoj petorci.

Igokea ima dva predstavnika – Stefana Pota i Dalibora Ilića.

Pot u ABA ligi ima 9,7 poena i 3,5 asistencije u proseku, dok Ilić beleži 7,3 poena u regionalnom takmičenju.

Mega je poslala tri igrača u Finsku.

Ističe se najviše Filip Petrušev.

Od svih igrača u reprezentaciji Petrušev ima najbolju statistiku i realno je reći da je i prva zvezda ove ekipe.

Za Megu beleži 20,2 poena i 7,5 skokova po utakmici i biće jedan od glavnih, ako ne i glavni igrač ove ekipe.

Bivši student univerziteta Gonzaga je prošle sezone u NCAA beležio 17,5 poena u proseku.

Stefan Momirov ima 10,3 poena u proseku, uz sjajne procente šuta – 45% za tri poena i 55,6% za dva.

Jovan Novak, nekada velika želja Zvezde i Partizana, ima 7,5 poena i 5 asistencija u proseku u dresu Mege.

Dragan Apić za Budućnost beleži 10,4 poena u ABA i 5,5 u Evrokupu, Marko Jeremić za Mornar beleži 7,4 poena, dok Stefan Đorđević za FMP ima 6,4 poena.

Očekujemo prvu petorku Radičević – Anđušić – Zagorac – Petrušev – Apić, dok bi ulogu šestog čoveka trebalo da ima Aleksa Avramović.

Protivnik

Švajcarska ima uglavom igrače iz domaćeg prvenstva, jednog iz Izraela i dvojicu iz druge lige Francuske.

Možda i najzvučnije ime je Marko Mlađan, krilni centar srpskog porekla.

Mlađan je bio najbolji u porazu protiv Finske (64:69), dok je Džonatan Kazadi, košarkaš Lila, uspeo da protiv Gruzije zabeleži tripl-dabl učinak.

Imao je 22 poena, 10 skokova i 10 asistencija.

Najveća opasnost dolazi od ta dva igrača.

Švajcarska je oba meča izgubila tesno, jedan pet razlike, jedan posle produžetaka i ni malo nisu naivni.

Pored 27-godišnjeg Marka Mlađana, igra i njegov sedam godina stariji brat Dušan Mlađan.

Švajcarska je trenutno 62. na FIBA renkingu.

Što se tiče Finske, oni su trenutno 34. na FIBA renkingu.

Finci su na poslednja tri meča vezali tri pobede, pošto su osim pobede nad Švajcarskom igrali dve prijateljske utakmice sa Estonijom u julu.

Najzvučnija imena u njihovoj reprezentaciji su bek Tenerifea Sasu Salin i 36-godišnji Džamar Vilson, koji trenutno igra u finskom šampionatu.

Sasu Salin je Gruziji ubacio 25 poena, dok protiv Srbije u prvom meču za 26 minuta nije postigao nijedan poen.

U dosadašnjih pet susreta sa Finskom pod imenom Srbija od 2008. godine, slavili smo u svih pet navrata, sa prosečnom razlikom od 17 poena.

Šta je selektor Srbije Igor Kokoškov rekao o protivnicima?

“Momci su motivisani, energija je zaista dobra. Švajcarska i Finska imaju isti sastav na okupu u svim utakmicama, a za nas je tu mnogo novih imena. Mnogo je novih stvari, informacija i oni su što se uigranosti tiče su ispred nas. Nama motivi ne nedostaju, znamo što smo došli ovde. Daćemo sve od sve da najbolji način reprezentujemo košarku i reprezenetaciju. Došli smo da pobedimo u obe utakmice i tako ćemo se i ponašati”, rekao je Kokoškov.