VJEŽBE BRZINE SMANJUJU PROCENAT MASTI U TIJELU
Treninzi brzine stvaraju veliku reakciju na naš metabolizam i tako snažno utiču na topljenje nagomilanih masnih naslaga. Prema tvrdnjama brojnih analiza, procenat masti drastično opada kako povećavamo obim vježbi za brzinu tijela. Razlog tome je i podatak da ovaj vid fizičke aktivnosti značajno povećava potrošnju kiseonika poslije vježbanja (EPOC) i tako pokreće potrošnju kalorija i do nekoliko sati nakon intenzivnog treninga.
SPRINT UNAPREĐUJE NIVO ANEAROBNE KONDICIJE
Što više treniramo u takozvanoj zoni hipertrofije (70-85% 1 RM maksimuma u jednom ponavljanju) to je bolje za naš mišićni rast. Sprint može osigurati da specifični sistemi energetske podrške (alaktični i laktični) budu na optimalnom nivou tokom fizičke aktivnosti. Sve to će na kraju generisati bolji radni rezultat koji će rezultovati većim mišićnim rastom.
CENTRALNI NERVNI SISTEM KAO PODRŠKA
Sprinterski treninzi podstiču specifične adaptacije u našem neuromuskularnom sistemu, pomažući tako našem tijelu da generiše veću silu. Što brže generišemo tu vrstu sile, imaćemo više snage da kasnije tokom streninga snage podignemo veće težine. Kroz ovaj princip ćete mnogo brže izgraditi željeni volumen mišića.
VJEŽBE BRZINE JEDAN VID PROGRESIVNOG OPTEREĆENJA
Šipke, bučice i ketlbel su neizostavni dijelovi treninga sa opterećenjem. Međutim, sprintevi nude jedan nekonvencionalan oblik treninga opterećenja, prije svega zbog velikog pritiska tokom trčanja na iste. Studije su pokazale da trenutak spuštanja stopala na tlo tokom sprinta ima veći udar na mišiće, čak i do tri puta u odnosu na standardne vježbe sa tegovima. Pomnožite broj koraka tokom sprinta i shvatićete koliko ova forma fizičke aktivnosti ima efekta na naše mišiće i njihov rast.
SPRINT JAČA MIŠIĆE KOJI SE RIJETKO AKTIVIRAJU
Spritevi su dobar opšti test snage mišića zadnje lože, jer su oni dominantna mišićna grupa tokom brzog trčanja. Specifični uglovi udara nogu koji se javljaju tokom sprintanja imitiraju glavnu vježbu za taj dio tijela koja se radi u teretani- nožnu fleksiju. Upravo sprintevi pomažu u jačanju svih dijelova noge, posebno onih koji inače nisu aktivni tokom drugih pokreta. Takođe, snažna zadnja lože značajno pomaže kao podrška tijelu tokom treninga sa opterećenjem.
PROGRAM
Sljedeći program je dizajniran da poveća specifičnu snagu sprinterskih mišića i unapredi koordinaciju pokreta, fleksibilnost i mobilnost tijela. Takođe eliminiše mogućnost istezanja mišića, što je česta pojava kod vježbača koji po prvi put započinju sprinterske treninge.
Prva nedjelja: 5 x 10 sekundi sprinta na traci za trčanje
Druga nedjelja: 5 x 20 metara sljed sprinteva
Treća nedjelja: 5-10 x 10 metara sprinteva
Četvrta nedjelja: 5 x 20 metara sprinteva
Foto: Shutterstock/Mens Health