2. Jula 2021.

Spektakl u Minhenu: Italija bolja od Belgije za polufinale Evropskog prvenstva

Gledali smo sjajan fudbal na Alijanc Areni u Minhenu i bila je ovo jedna od najzanimljivijih utakmica na prvenstvu.

Italijani su pokazali zašto su okarakterisani kao jedan od favorita za osvajanje i zasluženo su otišli među četiri najbolje ekipe na ovom šampionatu.

Evropsko prvenstvo, četvrtfinale
Belgija – Italija 1:2 (0:1)
Lukaku 45+2 (p) – Barela 31, Insinje 44

U polufinalu će igrati protiv Španije.

Odmah je krenulo sjajno – bez komplikovanja, bez vraćanja lopte unazad, sa mnogo trčanja…

Italijani su više imali loptu u nogama, dok je Belgija igrala na prepoznatljive brze kontre.

Prvi gol videli smo u 13. minutu, kada se od Spinacole odbila lopta posle centaršuta do Bonučija, koji je zatresao mrežu, ali je gol poništen zbog ofsajda, nakon asistencije sudija iz VAR sobe.

De Brujne je prvi pripretio Donarumi, kada je levom nogom gađao sa ivice kaznenog, ali je italijanski golman izašao korak napred na vreme, skratio ugao, poklopio loptu levom rukom i fenomenalno intervenisao.

U nastavku skida centaršut De Brujneu, pa brani i jedan sjajan pokušaj Lukakua, koji je levom nogom probao u dalji ugao.

Stadion: Alijanc Arena (Minhen)
Sudija: Slavko Vinčić (Slovenija)

Belgija: Kurtoa – Aldervejreld, Vertongen, Vermalen – Menije, Tilemans, Vicel, T. Azar – De Brujne – Doku, Lukaku

Italija: Donaruma – Di Lorenco, Spinacola, Bonuči, Kjelini – Verati, Žoržinjo, Barela – Kijeza, Insinje, Imobile

I onda Italijani do prednosti dolaze u 31. minutu.

Barela uzima loptu i posle dva driblinga snažno gađa u donji levi ugao i cepa mrežu za 1:0.

Prednost je duplirao Lorenco Insinje u 44. minutu, kada je postigao prelep pogodak.

Namestio se na preko 20 metara, gađao gornji desni ugao i lopta ulazi u mrežu uz desnu stativu. Fenomenalan je to bio gol fudbalera Napolija.

Belgija je uspela da smanji do kraja prvog poluvremena i to u nadoknadi.

Di Lorenco ruši Dokua i sudija pogazuje na belu tačku, a penal je u drugom minutu nadoknade prvog poluvremena realizovao Lukaku.

U drugom poluvremenu se Italija po malo i zatvara, dok je Belgija htela da igra ofanzivno, ali igrali su koliko im je Italija dopuštala.

Najbolju priliku imao je Lukaku u 61. minutu, kada su kombinovali Doku i De Brujne, a Kevin ga uposlio na drugoj stativi.

Ipak, fenomenalno je reagovao Spinacola i izblokirao Lukakua, koji je gađao na prazan gol sa nekoliko metara.

Upravo je Spinacola mogao da reši sve, kada je u 66. minutu ostao usamljen na deset metara i iz natrčavanja gađao, ali je lopta otišla pored gola.

U završnici je Belgija krenula na sve ili ništa, ali nije imala pravu ideju kako da ugrozi Italijane.

Italija se odbranila, sačuvala prednost i u polufinalu će igrati protiv Španije.