14. Juna 2021.

Spektakl u Amsterdamu: Holandija bolja od sjajne Ukrajine

Na “Johan Krojf” areni u Amsterdamu smo videli fantastičan duel dve ekipe koje su od prvog minuta krenule dinamično, bez “ručne” i to nam je donelo pravi užitak.

Iako u prvom poluvremenu nije viđen nijedan pogodak, bilo je pregršt prilika, a one su bile samo uvod u “vatromet” koji smo gledali u drugom delu.

Grupa C, 1. kolo
Holandija – Ukrajina 3:2 (0:0)
Vajnaldum 52, Veghorst 59, Damfris 85 – Jarmolenko 75, Jaremčuk 78Stadion: Johan Krojf arena (Amsterdam)
Sudija: Feliks Brih (Nemačka)

Holandija je u prvih 10 minuta uputila sedam udaraca ka golu rivala i time je oborila rekord Evropskih prvenstava.

Ali, generalno u celom prvom poluvremenu je dominirao ukrajinski čuvar mreže Biščan koji je praktično branio nemoguće Memfisu Depaju, Denzelu Damfrisu i Žoržinju Vajnaldumu.

Na drugoj strani, Ukrajinci su pretili preko Jarmolenka, ali nisu bili blizu gola poput svojih rivala.

I onda je krenuo “vatromet”.

Započeo ga je Žoržinjo Vajnaldum u 52. minutu kada je u pravi čas natrčao na loptu na ivicu kaznenog prostora i smestio je u mrežu za vođstvo domaćih.

Samo sedam minuta kasnije Holandija je duplirala vođstvo.

Vut Veghorst je bio strelac, posle još jednog odbitka i prodora Damfrisa.

Posle se proveravalo da li je on bio u ofsajdu, ali je sve bilo čisto.

Činilo se da je Holandija završila posao, ali onda je Ukrajina postigla dva pogotka u razmaku od četiri minuta.

Prvo je Andrej Jarmolenko sa dvadesetak metara preciznim šutom u 75. minutu smanjio rezultat, što je bio najlepši pogodak dosadašnjeg toka turnira.

A onda je izjednačenje doneo Roman Jaremčuk glavom, nakon izvedenog slobodnog udarca sa leve strane.

Ipak, od tog šoka “lale” su se oporavile tako što je Damfris glavom na centaršut Nejtana Akea u 85. minutu pogodio i doneo im pobedu.

Holandija: Stekelenburg – Damfris, Timber (od 88. Veltman), De Vrij, Blind (od 64. Ake), Van Arnholt (od 64. Vijndal) – De Ron, Vajnaldum, De Jong – Veghorst (od 88 De Jong), Depaj (od 90+1. Malen).Ukrajina: Buščan – Karavaev, Zabarnji, Matvijenko, Mikolenko – Zinčenko – Jarmolenko, Sidorčuk, Malinovskij, Zubkov (od 13. Marlos (od 64. Šaparenko)) – Jaremčuk.

Na tabeli Grupe C Austrija i Holandija imaju po tri boda, dok su Ukrajina i Severna Makedonija bez bodova.

U drugom kolu Grupe C sastaju se Ukrajina i Severna Makedonija, odnosno Holandija i Austrija.

Mečevi drugog kola ove grupe na programu su 17. juna.

U prvom meču grupe C Austrija je savladala Severnu Makedoniju rezultatom 3:1 (1:1).