14. Maja 2022.

Spektakl bez golova riješen penalima – Liverpul osvojio FA kup

U regularnom delu rezultat je bio 0:0, a posle boljeg izvođenja jedanaesteraca je Liverpul savladao Čelsi rezultatom 6:5.

Ovo je osmi put u istoriji tima da je Liverpul osvojio FA kup i to je prvi put u karijeri Jirgena Klopa da osvaja ovaj trofej.

FA kup, finale:
Čelsi – Liverpul 0:0, pp 5:6
Stadion: “Vembli”, London
Sudija: K. Poson

Kada pogledamo da je nakon 120 minuta fudbala meč završen bez golova, a pitanje pobednika rešeno penalima reklo bi se da nismo mnogo toga videli.

Ovo, ipak, nije jedna od tih utakmica jer smo pogotovo u regularnom vremenu od 90 minuta videli zaista lep fudbal i mnogo prilika, a jedino nije bilo golova.

Početak utakmice obeležio je Liverpul, pošto je Luis Dijas bio nerešiva enigma za Čalobu na startu susreta i lako dolazio do prilika pa su “Redsi” mogli da povedu već u 4. minutu, a u narednih pet stigle su još dve velike i Čelsi je nekako uspeo da se odbrani.

Posle 15-ak minuta su se fudbaleri Čelsija oslobodili početnog pritiska i počeli malo po malo da osvajaju prostor, a onda i da stvaraju šanse pa izdvajamo onu iz 28. minuta kada je Alonso mogao da donese vođstvo svom timu i šansu nije iskoristio.

U 33. minutu je Liverpul zadesio veliki maler pošto se povredio Mo Salah, a do kraja prvog poluvremena beležimo još samo jednu veliku priliku koju je propustio Diogo Žota.

Drugo poluvreme smo počeli odličnom šansom za Čelsi, Markos Alonso je u kaznenom prostoru uhvatio volej, ali je taj njegov udarac završio pored gola.

Potom je Čelsi pogodio prečku iz slobodnog udarca, pa smo videli Luisa Dijasa i još jednoj kolosalnoj šansi, da bi krenuo i Čelsi da napada i potom Žota pokušava da ugrozi Čelsi, ali ne uspeva.

Luis Dijas se nije smirivao i nastavio da pravi Čelsiju probleme, gađao je gornji desni ugao i za malo bio neprecizan… Mogao je Liverpul do pobede u 84. minutu, ali je tada lopta nezgodno odskočila i Robertson iz neposredne blizine pogađa stativu.

Do kraja regularnog dela golova nije bilo, a u 91. minutu se desio i drugi maler za Liverpul pošto se povredio Virdžil van Dajk. Kada pričamo o produžecima videli smo pola sata gotovo ničega.

Igrači su bili umorni i nimalo voljni da rizikuju pa se sve rešilo u penal seriji. Liverpul je uspeo da bude skoncentrisaniji i staloženiji od Čelsija i rezultatom 6:5 dobio ovaj rulet i osvojio FA kup po osmi put u istoriji.