29. Novembra 2020.

Šokantan poraz – Švajcarska “izrešetala” Srbiju

Srbija je sebi otežala put ka Eurobasketu, pošto je poražena od Švajcarske sa 92:90 u subotu uveče.

Švajcarska je ubacila 13 trojki na ovom meču, a koš za pobedu postigao je Dušan Mlađan iz levog ćoška, a Srbija za tri desetinke nije mogla mnogo.

Prvu četvrtinu je Srbija otvorila lakim poenima Nemanje Dangubića, a Švajcarska je preko Mlađana pogodila prvu trojku i najavila svoj plan da „zatrpa“ koš Srbije u 40 minuta u Finskoj.

Zonska odbrana 1-3-1 koju je postavio Igor Kokoškov pomalo je i zbunila Švajcarsku, pa Srbija stiže do prednosti od 15:8, ali brzo ide serija od 9:2, pa onda i preokret momaka u belim dresovima koji sa 28:25 dobijaju prvi kvartal.

U drugom periodu, Švajcarska je opet bolje šutirala, ali su Anđušić i Avramović pogodili kada je trebalo i vratili Srbiju do vođstva kada je na semaforu stajalo 40:36, ali do kraja Švajcarska postiže 13 poena, a srbija samo 4.

Izabranici Igora Kokoškova su gubili sa 49:44 posle 20 minuta, ali treba imati u vidu da su Švajcarci za tri poena šutirali čak 70 odsto, a za dva 56 odsto dok su obe ekipe imale po 13 uhvaćenih skokova u tom delu susreta.

Kada je počela treća četvrtina trojkom za Švajcarsku, pa onda još jednom van balansa preko ruke pri isteku napada nije baš delovalo najbolje po selekciju Srbije.

Oko 30 minuta je trajao ovaj deo meča koji je obeležio zaista jako veliki broj ličnih grešaka i izvedenih slobodnih bacanja na obe strane, a Srbija je uspela da smanji razliku.

„Zategli“ su odbranu malo, pogodili kada je trebalo, ali su ipak dozvolili Švajcarcima neke otvorene šuteve i iako su dobili treću četvrtinu sa 4 poena, imali su zaostatak od 73:72 posle tri odigrane četvrtine.

Kovač pogađa 10. trojku na startu četvrtine, odmah otvara deonicu svojim najjačim oružjem za 76:72, a ponovo su momci u belim dresovima lako dolazili do izglednih pozicija, pogotovo kada je bio Kutur na centru, a potom pravi peti faul i napušta igru.

Švajcarci se nisu obazirali na to i Mlađan u sledećem posedu pogađa trojku, da bi Anđušić to uspeo da vrati, a Srbija nastavlja sa dobrom igrom i posle mini-drame dolazi do preokreta.

Upravo je Danilo Anđušić pogodio polaganje posle levog prodora, ali se bunio i tražio faul i zaradio tehničku grešku pa je na semaforu stajalo 85:84 u korist Srbije. Tu nije bio kraj.

Posle 90:87 u korist Švajcarske Apić pogađa uz faul, potom pogađa bacanje i donosi izjednačenje. Srbija je imala napad za prednost ili pobedu, ali je Anđušić izgubio loptu, da bi potom u poslednjim momentima Kovač pogodio iz levog kornera za 92:90.

Najefikasniji je bio Avramović sa 23 poena, po 20 su postigli Anđušić i Apić, a na drugoj strani je Marko Mlađan imao 18, a Kazadi i Dušan Mlađan po 16, dok je Kovač postigao 14 poena.

Srbija je tako porazom sebi dodatno otežala put ka Eurobasketu, a čeka ih meč sa domaćinom Finskom za dva dana, kao i još dve utakmice u kvalifikacijama u februaru.