1. Februara 2022.

Snižava šećer, smiruje stomak i upale – svaki dom treba da ima ovu biljku

Big Portal

Ova biljka je poznata po svojim lekovitim svojstvima najmanje 6.000 godina. U početku biljka je bila poznata kao “biljka besmrtnosti“ i predstavljena je egipatskim faraonima kao pogrebni dar. Danas, aloja iza sebe ima čitavu industriju. NJeni sokovi se koriste u kozmetici i proizvodima za ličnu negu kao što su hidratantna krema, sapun, krema za brijanje i losion za sunčanje. Koji deo aloje je lekovit?

Postoje dva medicinski korisna dela ove biljke. Prvo je gel koji ispunjava celu unutrašnjost lista. Ovaj gel se ekstrahuje iz biljke i obično se koristi za lečenje opekotina i različitih kožnih oboljenja. Gel se takođe prodaje i u tečnom obliku ili u obliku kapsula za oralnu primenu.

Druga supstanca koju biljka proizvodi naziva se lateks. To je žuta pulpa koja se nalazi odmah ispod spoljne površine lista biljke. Pokazalo se da ovaj sastojak ima laksativna svojstva i obično se uzima oralno protiv zatvora.

Aloja poseduje oko 240 lekovitih sastojaka i preko 20 vitamina, minerala i antioksidanasa. Deluje protiv virusa, parazita, bakterija i gljivica. Koristi se za imunitet kao prevencija, ali i za lečenje nekih konkretnih zdravstvenih stanja. Zdravstvene prednosti aloje

  • Opstipacija (zatvor) – alojin lateks sadrži aloin, koji ovoj biljci daje laksativna svojstva i koji može ublažiti zatvor. Uvek tražite preparat na bazi aloje koji sadrži ovaj sastojak.
  • Lečenje stanja kože, poput psorijaze i akni – kreme na bazi aloje imaju umirujući efekat na kožu i pokazalo se da pomažu u smanjenju svraba i upale.
  • Olakšanje kod opekotina od sunca – možda ste i sami iskusili efekat hlađenja ovog gela, a prema nekim istraživanjima, aloja vera je generalno bezbedna za upotrebu za ublažavanje blagih opekotina od sunca.
  • Zarastanje rana – ova biljka takođe može doneti olakšanje nakon opekotina prvog ili drugog stepena. U pregledu četiri kontrolisana klinička ispitivanja u kojima je učestvovao 371 pacijent sa opekotinama od sunca, istraživači su otkrili da je vreme zarastanja rana kod pacijenata koji su nanosili aloju na opekotine bilo oko devet dana kraće nego u kontrolnoj grupi.
  • Stomačni problemi – u jednom pilot-ispitivanju, istraživači su otkrili da je standardizovani ekstrakt aloje u sirupu umanjio nekoliko simptoma gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB), uključujući i gorušicu, podrigivanje i povraćanje.
  • Niži šećer u krvi – ranije kliničko ispitivanje je pokazalo da ako pijemo dve kašike soka aloje dnevno tokom dve nedelje, možemo sniziti nivo šećera u krvi kod ljudi sa dijabetesom tipa 2. Dolazi takođe i do smanjenja nivoa triglicerida. Dijabetičari su u povećanom riziku od razvoja srčanih oboljenja, što je povezano sa povišenim vrednostima triglicerida i holesterola.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare