15. Juna 2021.

Šik heroj Češke, “samoubistvo” Poljske, Španija kiksnula protiv Švedske

Heroj Čeha bio je neverovatni napadač Partik Šik sa dva gola, od kojih je jedan bio sa pola terena!

U samom finišu prvog dela i na startu drugog, fudbaler Bajer Leverkuzena je sa dva hica rastužio Škote na prvom nastupu na EP još od 1996. godine.

Grupa D, 1. kolo
Škotska – Češka 0:2 (0:1)
Šik 42, 52
Stadion: Hempden Park (Glazgov)
Sudija: Danijel Zibert (Nemačka)

Prvo je odlično skočio i glavom matirao Maršala, heroja penala u baražu sa Srbijom, da bi ubrzo posle toga dao gol sa pola terena.

I tako učinio iskusnog golmana “suknjica” tragičarom.

Škotska: Maršal, Hendri, Henli, Tirni, O'Donel, Mekgin, Mektominej, Mekgregor, Robertson, Adams, Dajks

Češka: Vaclik, Kufal, Čelustka, Kalas, Boril, Souček, Kral, Masopust, Darida, Jankto, Šik

Češka je pobedom preuzela prvo mesto D grupe, ispred Engleske koja je ranije bila bolja od Hrvatske, ali su Šik i drugovi na vrhu zbog gol razlike.

I u narednom duelu protiv Hrvatske imaće “meč loptu” za prolaz u osminu finala.

Zanimljiv susret viđen je na Hempden parku, domaćin je bio borben, nadahnut, ali je zatajio u realizaciji, tačnije sjajan je bio golman Tomaš Vaclik.

Odbranio je nekoliko odličnih šansi, Hendrik je pogodio prečku, a i u par navrata su Česi imali sreće.

Na kraju je Škotskoj presudio Šik sa dva sjajna gola i izbio na čelo liste strelaca turnira, zajedno sa Romeluom Lukakuom.

Takođe, nekada velika nada češkog fudbala utkala je svoje ime u istoriju jer je Šik dao gol sa tačno 49,7 metara i to je najveća razdaljina igrača koji je dao pogodak još od 1980. godine.

Fudbaleri Slovačke priredili su iznenađenje i pobedili Poljsku 2:1 (1:0) na otvaranju E grupe EURO.

Slovaci su u Sankt Peterburgu, kao autsajderi grupe, šokirali znatno iskusniju Poljsku i gurnuli je u “provaliju”.

Kao i svaka priča ima junaka i tragičara, a to su Milan Škrinijar, strelac gola odluke, i na drugoj strani Gžegož Krihovijak koji je zaradio isključenje u trenutku kada je Poljska išla ka preokretu.

E grupa EP
Poljska – Slovačka 1:2 (0:1)
Lineti 46 – Ščesni 18ag, Škrinijar 69
Stadion: Krestovski (Sankt Peterburg)
Sudija: Oliviju Hategan (Rumunija)

Sve se to dogodilo u rasponu od 62. do 69. minuta. Krihovijak je napravio glupost, olako dobio žuti karton i ostavio saigrače na cedilu.

Slovačka, koja se od primljenog gola posle 29. sekunde drugog poluvremena u režiji Karola Linetija do tada branila, se okuražila zbog igrača više i brzo ga materijalizovala.

Štoper Intera se najbolje snašao posle jednog kornera i kroz “šumu nogu” doneo drugu pobedu za Slovačku u istoriji na EP.

Kako je za Slovake ušao u istoriju, tako je i na svim Evropskim prvenstvima.

A na nesreću za Poljsku neslavnu istoriju ispisao je golman Vojćeh Ščesni.

Postigao je autogol tako što ga je lopta pogodila u leđa posle odbitka od stative i minijature Roberta Maka, a time postao prvi golman koji je sam sebe matirao.

Ujedno, to je bio i najraniji gol ikada na kontinentalnim prvenstvima jer je golman Juventusa srušio Hrvata Igora Tudora za četiri minuta, a u Top5 je i naš Dejan Govedarica.

Poljaci su jako krenuli, po tri boda, ali ih je presekao Mak kada je nanizao dvojicu igrača i uz dosta sreće primorao Ščešneg na autogol.

Činilo se da će u naletu po izjednačenju uspeti da preokrenu, ali je Krihovijak sve uprskao.

I doveo Poljsku na rub eliminacije jer sledeći meč igraju sa Španijom u Sevilji…

Fudbaleri Španije i Švedske odigrali su nerešeno 0:0 u okviru grupe E na Evropskom prvenstvu.

Dominirala je Španija tokom većeg dela meča, ali je realizacija zakazala.

Imali su Dani Olmo i Koke nekoliko prilika tokom prvog poluvremena, ali ih je sjajni Robin Olsen sputao.

Grupa E
Španija – Švedska 0:0 (0:0)
Stadion: La Kartuha
Sudija: Slavko Vinčić (Slovenija)

Švedski čuvar mreže je nastavio u istom ritmu i u drugom poluvremenu na taj način sačuvavši gol svoje ekipe.

Uprkos tome što je Španija gotovo celu utakmicu držala nogu u svojim nogama i imala veći broj šansi, čini se da su Šveđani ipak imali kvalitetnije šanse.