Tom prilikom, Si Đinping je istakao da je pre osam godina, kada je on posetio sedište EU, predložio da Kina radi sa Evropom na izgradnji mosta prijateljstva i saradnje na evroazijskom kontinentu, da stvara odnose partnerstva između Kine i EU zasnovane na miru, rastu, sprovođenju reformi i poštovanju civilizacija, kao i da izgradi sveobuhvatne strateške odnose partnerstva između Kine i EU koji imaju globalni uticaj.
Ova vizija kineske strane se do sada nije promenila, a ima više praktičnog značaja u trenutnoj globalnoj situaciji.
Epidemija koronavirusa se i dalje širi, oporavak svetske privrede je težak i mukotrpan, a dogodila se u međuvremenu i ukrajinska kriza.
U takvim okolnostima, Kina i EU, kao dve velike svetske sile, dva glavna tržišta i dve velike civilizacije, trebalo bi da ojačaju komunikaciju o međusobnim odnosima i glavnim pitanjima koja se tiču globalnog mira i razvoja, te da igraju konstruktivnu ulogu i obezbede neke uvide u turbulentnu svetsku situaciju i da budu faktor stabilizacije.
Si Đinping je istakao da su od prošle godine odnosi između dve strane ostvarili novi razvoj usred izazova, a saradnja Kine i EU je postigla nove rezultate usred poteškoc´a. Činjenice su pokazale da Kina i EU dele široke zajedničke interese i čvrstu osnovu za saradnju.
Samo saradnja i koordinacija mogu rešiti probleme i biti odgovor na izazove. Kina održava stabilnu i koherentnu politiku prema EU. Takođe se nada da c´e EU razviti nezavisno razumevanje Kine, voditi nezavisnu politiku prema Kini i raditi sa Kinom na zajedničkom promovisanju stabilnosti i dugoročnom razvoju odnosa između Kine i EU.