“U skladu sa Intreventnim mjerama i preporukama o postupanju u stanju Uzbuna – pripradnici MUP KS, zajedno sa Kantonalnom inspekcijom rade kontrolu vozila u saobraćaju. Vozila sa Euro 2 normom bivaju isključeni”, saopšteno je iz Vlade Kantona Sarajevo.
Sarajevo je i danas prestonica sa najvećim zagađenjem vazduha u svetu, prenosi Kliks.
Određene su, pored zabrane korištenja vozila sa Euro 2 normom, i druge mere kao što je zabrana korišćenja čvrstih goriva i teških ulja svim osobama, kao i obustava nastave po potrebi.
Vlada KS preporučuje nošenje zaštitnih maski, te da građani ne izlaze iz kuća ukoliko nije nužno, ne puše, ne usisavaju, ne pale sveće i druge mere.
Prema podacima sa mernih stanica prosečni indeks zagađenja vazduha u Sarajevu izmeren nešto iza 10 sati iznosio je 239, što ga stavlja na prvo mesto najzagađenijih gradova na svetu.
Najveća zagađenja zabeležena su na Skenderiji i Marijin Dvoru. Na ovim područjima kvalitet zraka i dalje nosi epitet “opasan”.
Preporuke za građane
Zbog izrazito pogoršanih vrednosti kvaliteta vazduha u Sarajevu, Vlada KS oglasila se uputama za građane, a povodom proglašenja epizode “uzbuna”.
Kako su naveli, preporučuju obustavu bilo kakve intenzivne fizičke aktivnosti na otvorenom. Ugroženim kategorijama (Deca, trudnice, stariji, oboleli – srca i pluća) savetuju smanjenje na minimum fizičke aktivnosti na otvorenom.
Takođe, savetuje se zračenje zatvorenih prostorija a u kućama gde se konzumiraju cigarete, navode, uvek je preporučljivo provetravati prostor, bez obzira na nivo zagađenja vani.
“U zatvorenim prostorima ne preporučuje se konzumiranje cigareta, pripremanje hrane prženjem, paljenje običnih i mirisnih svijeća, usisavanje (osim ako je usisivač opremljen sa HEPA filterom), korištenje kuhinjske nape”, kaže se u preporuci Vlade KS.
Obavezna, prema Vladi KS, je i upotreba zaštitnih maski sa oznakom EN 149.
“Za sve osobe koji obavljaju posao na otvorenom (radnici komunalnih službi, policija, poštari, građevinski radnici itd.) i koji nisu oboljeli od srčanih plućnih bolesti. U automobilu prebaciti ventilaciju na unutarnju cirkulaciju, povremeno izračiti prostor otvaranjem prozora. Koristiti javni prijevoz”, savetuju iz Vlade KS.