6. Oktobra 2022.

Salman Ruždi favorit za Nobelovu nagradu za književnost

Big Portal

Ruždi, čije delo uključuje bestseler i kontroverzni roman Sataniski stihovi, uboden je nožem u vrat i torzo dok je 12. avgusta trebalo da održi predavanje u Institutu u državi Njujork.

Ovogodišnja nagrada biće objavljena danas i ide u ruke “osobi koja će u oblasti književnosti proizvesti najistaknutije delo”. O nagradi odlučuje Švedska akademija, grupa od 18 ljudi koju čine švedski pisci, lingvisti, književnici, istoričari i istaknuti pravnik.

Nagrada je najprestižnija književna nagrada na svetu, a pobednik dobija 10 miliona švedskih kruna (1 milion funti).

Jedna istaknuta kladionica pokazala je da su najniže kvote za Ruždijevu pobedu bile 13/2 u utorak popodne.

Ukoliko pobedi, 75-godišnji britanski Amerikanac bi bio prvi pisac rođen u Indiji koji je dobio ovo piznanje otkako je pesnik Rabindranat Tagore uzeo nagradu 1913. godine.

Napad na Ruždija dogodio se 33 godine nakon što je ajatolah Ruholah Homeini, tadašnji vrhovni vođa Irana, izdao fetvu, ili verski edikt, pozivajući muslimane da ubiju autora nekoliko meseci nakon objavljivanja Satanskih stihova. Iako se Iran od tada distancirao od fetve, ona nikada nije formalno ukinuta.

Samo dve nedelje pre napada, Ruždi je za nemački novinski magazin Stern rekao da je njegov život “ponovo veoma normalan”.

Hadi Matar, 24, optužen je za ranjavanje Ruždija i optužen je po jednoj tački za pokušaj ubistva drugog stepena i po jednoj tački za napad drugog stepena. On se izjasnio da nije kriv ni po jednoj tački optužnice.

Takođe na kladioničarskim listama potencijalnih dobitnika Nobelove nagrade za književnost pored Ruždija u utorak je bio i francuski pisac Mišel Uelbek, sa kvotom 5/1. Prošlogodišnja miljenica kladioničara, Eni Erno, ponovo je bila na vrhu liste, sa kvotom 5/1, dok je kanadska pesnikinja En Karson pokazala kvotu 4/1.

Takođe je pokazuju kvote na Harukija Murakamija (12/1), Margaret Atvud (9/1) i Stivena Kinga (17/1).

Prošlogodišnji pobednik bio je Abdulrazak Gurna za njegov “beskompromisni i saosećajni prodor u posledice kolonijalizma i sudbinu izbeglica u jazu između kultura i kontinenata”. Među nedavnim dobitnicima su i Kazuo Išiguro, Luiz Glik i Olga Tokarčuk.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare