Prepiska će, kako je rekao, biti predata i svim članovima Savet bezbednosti UN, pošto Moskva želi da sve bude transparentno.
Diplomata je poručio i da određeni broj članica UN nije zainteresovan za to da bude formirana posebna komisija pri ovoj organizaciji koja bi sprovela nezavisnu istragu. Oni, kako je ocenio, smatraju da to nije neophodno.
Ipak, Rusija neće odustati od pokušaja da dođe do nezavisne istrage, a nakon tri konsultacije po ovom pitanju, UN će do kraja meseca glasati, te se konačno izjasniti po ovom pitanju.
Medijske spekulacije na ovu temu, uključujući i poslednji članak “Njujork tajmsa”, u kojem se navodi da iza napada stoji ukrajinska teroristička organizacija, pokazuju da je Moskva u pravu kada zahteva objektivnu međunarodnu istragu, naglasio je diplomata.
Poljanski je dodao da se čitava prepiska sa Danskom, Švedskom i Nemačkom o napadu na gasovod svodi na to da ove tri zemlje odbijaju da Moskvi daju bilo kakvu informaciju o toku istrage, te da ove države nastavljaju da drže Moskvu po strani.
“Ne daju nam nikakvu informaciju. Ne dopuštaju nam da se na bilo koji način uključimo u istragu, bez obzira na to što smo baš mi ona strana koja je pogođena napadom na gasovod”, rekao je on, ukazujući na apsurdnost čitavog procesa, te dodao da Kremlj samo dobija nekakva pisma u kojima piše: “Mi radimo to što radimo, nemojte da se mešate u nešto što nije vaš posao”.
Sve više zemalja sumnja u ispravnost kijevskog režima
Ipak, Poljanski je kazao da Rusija primećuje da sve veći broj zemalja počinje da sumnja u to da je Zapad u pravu po pitanju ukrajinskog konflikta. Druge zemlje vrlo dobro vide da SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo, koje, kako je ocenio, inicijalno i nisu bile zainteresovane za to da se ova kriza brzo reši, zapravo, produžavaju sukob putem isporuke oružja kijevskom režimu.
“Svi u UN sada to vide i govore: Slušajte, vi Ukrajini dajete oružje, ne znamo koliko je do sada ljudi poginulo, ali vi eskalirate konflikt. Kako možete da radite to, a da se sa druge strane pretvarate da želite mir? Sve više zemalja postavlja takvo pitanje”, poručio je diplomata.
Ovakvi razgovori se za sada mahom odvijaju ne na zvaničnim sastancima, već na njihovim marginama, otkrio je on i objasnio da je to tako zbog toga što druge države znaju da Zapad voli da pribegava pritiscima i tako sputava zemlje koje pokušavaju da vode nezavisnu politiku.
Dobra stvar je, kako kaže, što takvih zemalja, koje vode otvoreno antirusku politiku ili koje su se priklonile Zapadu, ima 70, a ne više. Sve ostale države ili podržavaju Rusiju, ili su neutralne ili ne glasaju, podsetio je Poljanski.