18. Maja 2019.

Rim: Umorni Novak bolji od Švarcmana za još jedno finale

Đoković se u polufinale plasirao posle epskog trilera protiv Huana Martina del Potra, a prethodno je pobedio Filipa Kolšrajbera i Denisa Šapovalova u dva odigrana seta.

Švarcman je plasmanom u polufinale Mastersa ostvario najbolji učinak u karijeri, a do njega je došao trijumfima nad Nišiokom, Ramosom, Beretinijem i Nišikorijem – bez izgubljenog seta.

Novaku će ovo biti 49. Masters finale u karijeri.

Bila su oba igrača na izmaku snaga, posebno Đoković koji je i noć pre imao iscrpljujući meč sa Huanom Martinom del Potrom i do kasnih sati ostao na terenu.

Prvi set pripao je Đokoviću nakon pada u Švarcmanovoj igri krajem seta. U drugom smo videli četiri vezana brejka i na kraju je set rešen u taj brejku u kome je Đoković praktično stao u jednom trenutku. Drugi set trajao je sat i 16 minuta.

Opao je tempo u trećem setu, ali igrale su se duge razmene i dobri poeni, a na kraju je Đoković, činilo se poslednjim atomima snage izborio brejk i isti potvrdio. Da bi u devetom gemu na svoj servis potvrdio i pobedu.

U nedelju Novak u finalu igra protiv Rafaela Nadala.

Biće to 54. meč Đokovića i Nadala, prvi nakon finala Australijan opena koje je pripalo Novaku u tri seta. Đoković u ovom rivalstvu ima 28 pobeda u odnosu na 25 koliko je upisao Nadal.

Finale je na programu u nedelju u 16 časova.

Tok meča:

Prvi gemovi drugog polufinala protiču u znaku igrača koji je na servisu. Nakon tri gema Đoković vodi 2:1 nakon što je meč otvorio svojim servisom.

Posle pet odogranih gemova – ista meta isto odstojanje. Oba igrača osvojila su svoje servis gemove. Đoković vodi 3:2, bez brejka, na servisu je Švarcman.

Đoković je uspeo da slomi Švarcmana u osmom gemu kada je i napravio brejk za 5:3, a već u narednom gemu osvojio je prvi set. U dva poslednja gema prvog seta videli smo nekoliko zanimljivih poena i jedan veoma nezgodan dropšot Đokovića.

Početak drugog seta podseća na prvi, ali je ovaj deo meča svojim servisom otvorio Švarcman pa nakon prva tri gema on vodi sa 2:1. Igra se bez brejka, a na servisu je Đoković.

U šestom gemu je Švarcman prvi put u meču uspeo da dođe na 40:40 na novakov servis, ali je do prednosti prvi reket sveta stigao sjajnom defanzivom. Novo izjednačenje doneo nam je Švarcmanov dropšot koji je odlično sakriven. Do prve brejk lopte Švarcman je došao na veoma hrabar način nakon što je preuzeo inicijativu. Prvu brejk loptu Đoković je spasao, ali drugu nije mogao a Švarcmanu se isplatila napadačka igra i poveo je sa 4:2 pred svoj naredni servis.

Đoković je odmah uzvratio na isti način. Švarcman vodi 4:3, ali na servisu će biti Đoković.

Veliku borbu ponovo smo videli u osmom gemu i dobili smo još jedan gem na Novakov servis koji se igra na razliku, a Švarcman je dobio novu brejk loptu i novi brejk z a5:3 pa će servirati za osvajanje seta.

Imao je Đoković brejk loptu da odmah vrati brejk i ovoga puta. Prvu je Švarcman spasao, a za novu se Đoković pobrinuo na spektakularan način. Nagrađen je za to greškom Švarcmana za četvrti vezani brejk u drugom setu. Švarcman vodi 5:4, Đoković je na servisu.

Đoković u svom 65. polufinalu Mastersa sigurno dolazi do 5:5. Ponovo će pritisak biti na Švarcmanu kome je ovo prvo polufinale na turnirima iz serije 1000.

Uspeva Švarcman da dođe do 6:5. Đoković još jednom servira za ostanak u drugom setu i taj brejk u ovom delu meča.

U 12. gemu Švarcman uspeva da se drži u gemu. Imao je Đoković 30:0, ali je dva poena osvojio Švarcman na hrabar način. Ipak, Đoković je uspeo da privode gem kraju i uvede set u taj brejk. Dodatnu dramu u ovaj gem unela je i odluka sudije da je Novakova lopta bila na liniji. Ispostavilo se da je Moskarela pogrešio jer je lopta bila napolju.

U taj brejku je prvi do mini brejka došao Argentinac koji je poveo sa 4:2. Vezao je Švarcman jooš jedan mini brejk, a nakon toga došao do četiri vezane set lopte i već prvu iskoristio da uvede meč u treći set. Drugi set je strajao čak sat i 15 minuta.

Bez brejka su protekla prva četiri gema trećeg seta. Malo je opao i tempo, a rezultat je 2:2. Igra se bez brejka.

Vodi Novak 4:2 i serviraće da potvrdi brejk. Težak i naporan gem je za dvojicom igrača, vidi se da ponestaje snage i neće srpskom igraču biti lako da potvrdi napravljeni brejk.

Uspeo je Đoković da potvrdi brejk i povede sa 5:2. Ipak, jasno je vidljivo da su snage najboljeg na svetu na izmaku.