Istraživanja su pokazala da izbegavanjem voće možete da napravite neke nezdrave promene u svom telu.
Evo koje promene su najčešće:
Gojenje
Problem kod izbacivanja cele grupe hrane je taj što se obično zameni drugom, verovatno štetnijom. Naravno, ako ste izbacili voće i jedete više povrća, to je dobar izbor. Međutim, ako zbog nedostatka voća posežete za slatkišima ili brzom hranom, niste napravili uslugu svom telu.
Prednost voća nije samo u tome da ćete da jedete manje nezdravih namirnica. Voće je bogato vodom i vlaknima, a to daje sitost i sprečava prejedanje.
Studija objavljena u časopisu “Apetite” istraživala je razliku u sitosti nakon unosa jabuke, umaka od jabuke i soka od jabuke pre slanog obroka. Rezultati su pokazali da jedenjem jabuke pre ručka možete da smanjite unos hrane za 15%, dok sok i umak nisu postigli takav učinak.
Upaljeni mišići
Znate li one bolove u mišićima koji se javljaju 12 do 48 dati nakon intenzivnog treninga? Ako izbegavate ugljenohidrate, što uključuje i voće, možete da pogoršate upalu i ona može duže da traje.
Najbolje voće za smanjenje upale mišića je bobičasto voće i trešnje. Jedna studija objavljena u časopisu “Journal of the International Society of Sports Nutrition” otkrila je da borovnice smanjuju upalu i oštećenje mišića prouzrokovano vežbanjem.
U ovom istraživanju 10 žena je pilo smuti od borovnice ili placebo 5-10 sati pre vežbanja, a ponovno su pile isti napitak 12-36 sati nakon vežbanja. Merenjem oksidativnog stresa i antioksidativnog kapaciteta 60 sati nakon vežbanja, naučnici su otkrili da smuti od borovnice ubrzava oporavak mišića i da smanjuje oksidativni stres koji se pojavljuje 36 sati nakon vežbanja.
Istraživanje objavljeno u časopisu “Antioxidants in Sport Nutrition” navodi kako su trkači unosom soka od trešanja sprečili bolove u mišićima, umor i ubrzali oporavak mišića.
Hipoglikemija
Umor i vrtoglavica su uobičajeni simptomi niske količine šećera u krvi ili hipoglikemije, a to može da se pojavi tokom vežbanja. Izbegavanjem voća propuštate najjednostavniji i najbrži način unosa “goriva” (glikogena).
Voće je odličan izvor zdravih ugljenohidrata, što znači da ćete da unesete potrebne nutrijente, a nećete da se osećate naduto. S obzirom na to da sveže voće sadrži i vlakna, neće doći ni do naglog skoka količine šećera u krvi.
Snažne žudnje
Nemojte da podcenjujete moć voća u sprečavanju žudnji. Ako često osećate žudnju za slatkišima, proučite šta ste jeli toga dana, možda niste uneli nimalo voća.
– Najčešći primer je žudnja za čokoladom. Čokolada je bogata magnezijumom, kao što su i banane i avokado. Kad telu nedostaje magnezijum, pojaviće vam se žudnja za čokoladom – otkrila je dijetetičarka Trista Best.
Voće sadrži mikronutrijente koji su telu potrebni kako bi pravilno funkcioniralo i održalo optimalno zdravlje.
– Kad ne unosimo određene nutrijente iz voća, možemo da stvorimo nedostatak hranjivih materija – dodala je Best.
To, naravno, može da utiče na zdravlje i funkcionalnost našeg tela, navodi portal Živim.hr.
Disajni problemi uzrokovani vežbanjem
Prema studiji objavljenoj u časopisu “Antioxidants in Sports Nutrition”, sportisti na dijetama bez voća mogu da iskuse više respiratornih problema, uključujući pogoršanje astme uzrokovane vežbanjem.
Istraživači navode da bi se sportisti s ishranom bogatom antioksidansima mogli da se zaštitite od upale disajnih puteva uzrokovanih treningom i zagađenjem. Naravno, povrće može isto da omogući antioksidanse u borbi protiv upale, ali stručnjaci preporučuju unos i voća i povrća kako bi telo dobilo što više različitih vrsta nutrijenata.
Nezdrava creva
Ljudska creva sadrže brojne mikroorganizme, a u zavisnosti od ishrane i načinu života, oni mogu da budu loši i dobri. Važno je da održite što veći broj dobrih mikroorganizma jer oni utiču na probavu i imuno sistem. Bez vlakana i nutrijenata iz biljaka (polifenoli) koje dobijamo jedenjem voća i povrća, može da dođe do disbalansa u crevnoj flori.
Poremećaj u crevima može da dovede do raznih stanja i bolesti, uključujući alergije, kardiovaskularne bolesti, metabolički sindrom, dijabetes i pretilost. Ali, ne brinite, možete lako da vratite creva u ravnotežu.
Jedna studija je otkrila da žene koje jedu dve jabuke dnevno mogu da poboljšaju zdravlje creva za samo dve nedelje. Naučnici smatraju da je za to zaslužan pektin koji se nalazi u jabukama.
Gasovi, nadutost, zatvor i slično
Druge potencijalne nuspojave previše loših bakterija u crevima, kao što su mučnina i refluks, mogu da se pojave zbog nedostatka vlakana iz voća.
– Vlakna iz voća ponašaju se kao prebiotici u crevima kojima se hrane dobre bakterije – kaže Best.
Previše loših bakterija dovodi do gasova, nadutosti, zatvora pa čak i hroničnih upala u telu, a sve to može da utiče na imuno sistem i kardiovaskularno zdravlje.
Konzumacijom dve porcije voća dnevno možete da sprečiti brojne probleme i da poboljšate celokupno zdravlje. Ako niste ljubitelj samog voća, možete da ga kombinujete sa puterom od kikirikija ili da napravite smuti.
Grčevi u mišićima i visoki krvni pritisak
Ova dva problema se možda čine nepovezanima, ali zapravo mogu da se pojave zbog nedostatka kalijuma u telu. Kalijum opušta krvne žile, što znači da se smanjuje krvni pristisak, rizik od moždanog udara i grčeve u mišićima. Voće je najvažniji izvor kalijuma. Nalazi se u bananama, narandžama, lubenicama, grejpu, suvim šljivama i urmama.
Drugi važan sastojak voća može da smanji krvni pritisak, flavan-3-ol, je skup spojeva koji može da poboljša vaskularnu funkciju. Nalazi se u jabukama, grožđu, kruškama i bobičastom voću.
Starenje kože
Ako izbegavate konzumaciju voća, izbegavate i unos antioksidansa, vitamina i minerala koji su ključni za zdravlje kože.
Koliko voća trebate da se pojede?
Kad je reč o konzumaciji voća, obično postoje dva tipa ljudi: neki ga potpuno izbegavaju, dok ga drugi preterano konzumiraju.
“Zapravo, idealna količina je negde između ove dve krajnosti i varira od osobe od osobe. Postoje četiri važne stvari koje trebate da imate na umu kako biste lakše shvatili koja količina voća je potrebna vama: držite se dva do četiri obroka – jedna porcija je jedna šoljica voća ili komad voća veličine teniske loptice, potrebe za voćem temelje se na potrebi za energijom – kada pojedete više ugljenih hidrata nego što ih potrošite, višak će nahraniti vaše postojeće masnoće ili se skladištiti u obliku masnoća, pazite kad ga jedete – pokušajte da jedete voće pre aktivnosti, pa ćete ugljenohidrate da koristite za gorivo, voće je bogato hranjivim materijama- najvažniji razlog za redovni unos voća”, ističe nutricionista Sintija Sas.
Izvor: B92