Remi Portugala, dan odluke u nedjelju za Srbiju i Hrvatsku, Nijemci ubjedljivi

Kvalifikacije za SP, A grupa
Republika Irska – Portugal 0:0Stadion: Aviva (Dablin)
Sudija: Hesus Hil Mansano (Španija)

Pred više od 50.000 gledalaca u paklenoj atmosferi Aviva stadiona, Portugalci su se provukli i preuzeli od Srbije prvo mesto grupe, samo zbog bolje gol razlike (primili četiri gola manje).

Portugal je strepeo u samom finišu i kada je ostao sa desetoricom zbog isključenja Pepea (82. minutu), ali se nekako odbranio u velikom pritisku.

Tim epilogom, u nedelju će Srbija morati da pobedi Portugal u Lisabonu kako bi direktno izborila vizu za Svetsko prvenstvo u Kataru.

Naleteli su Kristijano Ronaldo i saigrači na “tvrdo” na Ostrvu i mogu da budu zadovoljni što za Portugal nose bod. Veliki bod koji ih vodi ispred Srbije (16:4, 16:8) i gura više ka planetarnoj smotri.

Nadali smo se da bi Irci mogli da naprave senzaciju u Dablinu, nisu ni bili daleko od toga, ali nisu ni imali snage za završni udarac, iako su svim silama krenuli u samom finišu.

Napadali su kao da njima zavisi ishod od odlaska na Mundijal, “ginuli” i za Srbiju, ali nisu uspeli da slome bivšeg prvaka Evrope.

Od početka meča videli smo žestoku i tvrdu igru domaćina prema velikom protivniku. Svaki duel, kontakt, skok bio je grub za fine tehničare kakvi su Portugalci, u čemu se nisu snalazi.

Osim jednog udarca sa boka Andrea Silve, favorit nije imao nijednu priliku u prvom delu, toliko da su Irci bili opasniji.

Pretili su iz serije prekida i kornera, brojnih kontri, ali realizacija i golman Rui Patrisio su bili rampa domaćinu.

U nastavku smo gledali slična dešavanja, s tim da je Portugal bio odvažniji, pa je tako Ronaldo propustio šansu utakmice u 66. minutu kada je tukao glavom pored stative, nešto što uglavnom pogađa.

Imali su i Irci preko Ende Stivensa veliku šansu, slabo je šutirao sa samo pet metara, potom je usledio pritisak…

Međutim, gosti su se odbranili i bez Pepea u finišu, koji će propustiti “finale” sa Srbijom.

Možda je tako i najbolje, da “Orlovi” odu na Luž sa ciljem da napadnu pobedu i bez kalkulacija.

Pa neka bolji overi vizu sa planetarnu smotru.

Fudbaleri Hrvatske deklasirali su selekciju Malte rezultatom 7:1 (4:1) u pretposlednjem kolu grupe H kvalifikacija za odlazak na Svetsko prvenstvo.

Tako je tim Zlatka Dalića došao do 20 osvojenih bodova, dva manje od Rusije protiv koje igra u poslednjem kolu.

Taj odlučujući meč igraće se u nedelju na “Poljudu” u Splitu i Hrvatskoj bi samo pobeda mogla da donese direktan plasman na Mundijal.

Vatreni” su do vrha napunili mrežu nemoćne Malte, koji je jedini gol postigao tako što je Marcelo Brozović komično reagovao i sproveo loptu u sopstvenu mrežu.

Kvalifikacije za SP, grupa H:
Malta – Hrvatska 1:7 (1:4)
Brozović 31ag – Perišić 6, Ćaleta-Car 22, Pašalić 38, Modrić 45+1, Majer 47, 64, Kramarić 53
Slovačka – Slovenija 2:2 (0:1)
Duda 58, Strelec 74 – Zajc 18, Mevlja 62

U međuvremenu, redom su pogađali Perišić u šestom, Ćaleta-Car u 22. Pašalić u 38. i Modrić u prvom minutu nadoknade u prvom poluvremenu, a u drugom Majer dva puta u 47. i 64. minutu, odnosno Kramarić u 53. minutu.

U okviru iste grupe, Slovačka i Slovenija su u utakmici koja ništa nije rešavala remizirali rezultatom 2:2 (0:1).

“Zmajčeki” su dva puta vodili golovima Zajca i Mevlje, ali su domaći uspevali dva puta to da nadomeste preko Dude i Streleca.

Fudbaleri Rusije deklasirali su Kipar 6:0 (1:0) u Sankt Peterburgu u H grupi kvalifikacija za Svetsko prvenstvo.

Kvalifikacije za SP, H grupa
Rusija – Kipar 6:0 (1:0)
Jerohin 4, 87, Smolov 55, Mostovoj 56, Sutormin 62, Zabolotnji 82

Kiprani su samo u prvom poluvremenu pružali kakav-takav otpor, pre nego što su pali u nastavku.

Rusima je prednost doneo Aleksandr Jerohin na asistenciju Fedora Smolova, a sve nakon lačanih grešaka kiparskih igrača.

U drugom poluvremenu je sve bilo lakše za domaćina, pa su Smolov, potom majstorijom Aleksandar Mostovoj, Aleks Sutormin, Anton Zabolotnji i još jednom Jerohin stavili tačku na ubedljiv trijumf Rusije.

Rusija sa ova tri boda ide u Hrvatsku da ostane neporažena i izbori direktnu vizu za Katar kao prvoplasirana iz H grupe.

B grupa
Gruzija – Švedska 2:0 (0:0)
Kvarašelija 61, 77

Veliko iznenađenje dogodilo se u Tbilisiju, gde je Gruzija pobedila Švedsku 2:0.

Gruzini, koji nisu imali preveliki takmičarski značaj, senzacionalno su stigli do tri boda i tako umanjili šanse selekciji “tri krune” da može u Katar.

Šveđani su pre ovog kola bili lideri grupe sa dva boda više od Španije, ali su sve prosuli u Gruziji.

Ispromašivali su se Zlatan Ibrahimović i saigrači, što je kaznio Kviša Kvarašelija, i sa dva gola rastužio Šveđane.

Prvo je kao voz probio ceo tim rivala, a onda posle jedne gužve zadao konačan udarac 12 minuta pre kraja.

A grupaAzerbejdžan – Luksemburg 1:3 (0:0)
Salahli 82 – Rodriges 67, 90+1, Til 78

U preostaloj utakmici istog termina, Luksemburg je pobedio Azerbejdžan 3:1 u grupi u kojoj je Srbija.

Žerson Rodriges sa dva gola i jedan Sebastijena Tile trasirali su novi trijumf za najbolje kvalifikacije u istoriji Luksemburga.

Sve što su Azeri uspeli je da ublaže poraz preko Azera Salahlija.

Severna Makedonija večeras slavi Islanđane, koji su im učinili veliku uslugu u borbi za baraž.

Island je izvukao bod u Bukureštu, pošto su odigrali 0:0 sa Rumunijom.

Sada Severna Makedonija ostaje na drugom mestu sa 15, dok Rumunija ima 14 bodova.

Rumunija u poslednjem kolu gostuje Lihtenštajnu, dok upravo Island gostuje Severnoj Makedoniji u Skoplju.

Iz ove grupe je dalje kao prva prošla Nemačka, koja je upisala i osmu pobedu.

Deklasirali su Lithenštajn 9:0 (4:0).

Gosti su ostali sa igračem manje, pošto je u 9. minutu isključen Hofer i to je najavilo katastrofu.

Gindogan je pogodio sa bele tačke u 11 za vođstvo, a onda smo za tri minuta videli tri gola. Kaufman postiže autogol u 20, Sane pogađa u 22. i Rojs pogađa u 23. minutu.

U drugom poluvremenu strelci su bili Sane u 49, Miler u 76, Baku u 80. i ponovo Miler u 86. minutu.

Tačku na ubedljivu pobedu stavio je u 89. minutu Gopel, koji je zatresao svoju mrežu.

Španija je kao gost savladala Grčku 1:0 (1:0).

Pobedonosni gol postigao je Pablo Sarabija u 26. minutu.

Sada Španija ima meč loptu.

U nedelju dočekuju Švedsku u direktnom duelu za plasman na Mundijal i imaju bod više.