24. Marta 2021.

Remi Bosne i Hercegovine, poraz Hrvatske od Slovenije, pobjeda Crne Gore, Portugal se “provukao”

Izabranici bugarskog stručnjaka Ivajla Peteva, kojem je ovo bio debi na selektorskoj klupi, u dinamičnoj i otvorenoj utakmici sa puno prilika na obje strane osvojili su bod rezultatom 2:2.

Već na startu reprezentacija Bosne i Hercegovine je imala mnogo sreće. Zaprijetili su Finci u 3. minuti preko svog najboljeg fudbalera Temu Pukija koji je pobjegao bh. odbrani i savladao golmana Ibrahima Šehića, ali Dennis Hadžikadunić loptu izbio sa gol linije. Nekoliko minuta kasnije Puki je ponovo izašao sam pred Šehića koji je ovoga puta uspješno intervenisao.

U narednom napadu zaprijetili su „zmajevi“ preko Miroslava Stevanovića čiji je šut ukrotio golman Finaca. Edin Džeko je u 14. minuti loše šutirao iz dobre pozicije, a onda su u 20. minuti bh. reprezentativci napravili niz dobrih prilika u samo nekoliko sekundi. Prvo je golman Finaca bio uspješniji od Amera Gojaka u situaciji jedan na jedan, zatim je udarac Eldara Ćivića izblokiran, te potom i onaj Edina Džeke.

Puleni selektora Ivajla Peteva nisu imali sreće ni u 27. minuti kada je Miroslav Stevanović izašao sam ispred golmana koji je još jednom bio na visini zadatka. Iz prvog prvog poluvremena Finci mogu žaliti zbog dvije odlične šanse u 41. minuti kada je prvo Šehić odbranio pokušaj Pukija, a onda i šut Kamare.

U prvim minutama nastavka fudbaleri BiH su imali još jednu odličnu priliku. Lopta je u petercu došla do Siniše Saničanina koji je šalje tik pored gola. U 51. minuti centrirao je Stevanović za Radeta Krunića, ali je golman domaćina pokušaj sa vrha šesnaesterca odbranio.

„Zmajevi“ su poveli u 55. minuti iz jedanaesterca dosuđenog nakon što je rukom u svom šesnaestercu igrao Kalko. Najstrožu kaznu izveo je Miralem Pjanić čiji šut je prvo odbranio golman, ali se lopta odbila ponovo do veznjaka Barselone koji je iz drugog pokušaj zatresao mrežu.

Radost gostiju trajala je samo tri minute, jer je za izjednačenje u 58. pogodio Puki iskoristivši lošu reakciju odbrane reprezentacije BiH postavivši konačan rezultat meča 1:1. Isti igrače je u 78. minuti još jednom pobjegao svojim čuvarima i rutinski pogodio za preokret na 2:1 u korist svog tima. „Zmajevi“ se nisu predavali, a nagrada je stigla u 84. minuti kada se u listu strijelaca za konačnih 2:2 upisao Miroslav Stevanović.

U drugoj večerašnjoj utakmici Grupe D Francuska je u Parizu takođe remizirala sa Ukrajinom rezultatom 1:1.

Fudbaleri Bosne i Hercegovine kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo nastavljaju 31. marta kada će na stadionu „Grbavica“ u Sarajevu ugostiti aktuelne prvake svijeta Francuze. Prethodno će u prijateljskom meču „zmajevi“ u subotu na stadionu „Bilino polje“ u Zenici odigrati prijateljski ogled sa Kostarikom.

Fudbaleri Slovenije savladali su Hrvatsku sa 1:0 na startu kvalifikacija za Mundijal u Kataru.

Jedini gol na meču postigao je Lovrić u 15. minutu.

Ovo je prva pobeda Slovenije u međusobnim duelima, nakon šest poraza i tri remija.

Vicešampion sveta je imao više prilika, mada je one konkretnije, čini se, propustila domaća ekipa.

Mudro su nakon vodećeg pogotka igrali disciplinovano, defanzivno i na kraju ostvarili veliki trijumf.

U ovoj grupi, odigrana su još dva meča. Kipar i Slovačka su remizirali bez golova (0:0), dok je Rusija slavila na Malti sa 3:1.

Golove za goste postigli su Dzjuba, Fernandeš i Sobolev, dok je za Maltu pogodio Mbong.

Fudbaleri Crne Gore savladali su na gostovanju Letoniju sa 2:1 na startu kvalifikacija za Mundijal.

Junak je bio Stevan Jovetić, koji je postigao oba gola za svoju selekciju.

Naročito lep je bio drugi, za pobedu, od prečke.

U ovoj grupi pobedu je slavila i Norveška i to nad Gibraltarom. Bilo je 3:0.

Nešto ranije Turska je bila bolja od Holandije sa 4:2.

U meču prvog kola grupe D, Finska i Bosna i Hercegovina su remizirali 2:2.

Naše komšije su povele preko Miralema Pjanića u 55. minutu, koji je uspeo da ispravi promašeni penal.

Finci su do preokreta stigli preko svog najboljeg igrača, Pukija, koji je pogađao u 58. i 77. minutu.

Ipak, BiH je uspela da izbegne poraz, zahvaljujući golu Stevanovića u 84. minutu.

U derbiju ove grupe aktuelni šampion sveta, Francuska, odigrala je samo 1:1 kod kuće protiv Ukrajine.

Grizman je najavio trijumf trikolora, do kog nije došlo, pošto je Kimpembe u 57. minutu postigao autogol.

U derbiju grupe E, reprezentacija Belgije je na svom terenu pobedila Vels sa 3:1.

Golove za domaće postigli su De Brujne, Azar i Lukaku, dok je jedini pogodak, onaj vodeći, za Ostrvljane dao je Vilson.

To je bio praktično i jedini izlet gostiju na protivničku polovinu koji je završen šutem u okvir gola rivala.

Najubedljiviju pobedu večeri ostvarila je Češka na gostovanju Estoniji. Bilo je 6:2.

Het-trik postigao je Tomaš Souček, a u strelce su se upisali i Šik, Barak i Jankto. Za Estoniju su pogađali Sapinen i Anijer.

Fudbaleri Portugala savladali su Azerbejdžan minimalnim rezultatom (1:0) na startu kvalifikacija za Mundijal.

Oni su do trijumfa stigli zahvaljujući autogolu Maksima Medvedeva u 36. minutu.

Portugal je bio apsolutno bolji rival, imao veći posed lopte, 25 šuteva više, ali im je tri boda doneo protivnički igrač.

Redom si promašivali Neveš, Duarte, Ronaldo, Kanselo, Silva, Fernandeš, ali lopta nije htela u gol.

Najbolju šansu za goste propustio je Magomedalijev u 10. minutu, kada mu je Antoni Lopez sjajno odbranio.

Portugal u narednom kolu putuje u Beograd, na megdan Srbiji. Taj meč se igra u subotu od 20.45.