19. Maja 2021.

Radonjizam: Ništa bez “naših”

Crvena zvezda je blizu nove titule u ABA ligi.

Crveno-beli vode sa 2:0 u finalnoj seriji protiv Budućnosti i imaju tri meč lopte. Dve u Podgorici i jednu u eventualnom petom meču u Beogradu.

Dejan Radonjić iscedio je suvu drenovinu iz ove ekipe.

Bez Korija Voldena, opcije na kecu bili su Lengston Hol i Aleksa Uskoković.

U prvoj utakmici Lengston Hol postigao je četiri poena, uz šut iz igre 1/6, a imao je i sedam asistencija, jednu ukradenu i nijednu izgubljenu loptu.

Hol je na drugoj utakmici imao dva poena, uz šut iz igre 1/4 i dve asistencije.

U prvom meču +/- bio mu je +16, a u drugom +9, što je dobro i pokazuje da je Zvezda ipak sa njim iznad proseka, ali indeks korisnosti mu ne ide u korist.

Uspeo je da ima indeks korisnosti 5 u prvoj utakmici, ali je u drugoj imao -5 i bio je veoma loš u tom meču, pa čak nije mogao ni zicer na kraju da pogodi za kraj utakmice.

Minute je morao da dobije Aleksa Uskoković, čiji je +/- bio u dubokom minusu u obe utakmice, dok je indeks korisnosti jedva bio u plusu.

To su bili organizatori igre Crvene zvezde u dve utakmice finala ABA lige i obe utakmice su crveno-beli dobili.

Primarni poenter Džordan Lojd bio je najbolji asistent ekipe u drugom meču i drugi najbolji u prvom meču, što govori da je ukupno on najbolji asistent Zvezde u ovom finalu, iako mu ta uloga uopšte nije dobro poznata.

U prvom meču je bio odličan i na 23 poena je imao 48% iz igre, što je sjajno, ali je u drugom meču previše srljao, šutirao bespotrebne šuteve i previše ”silovao”, pa ga je Radonjić na 4:48 do kraja, kada Zvezda juri rezultat i povratak u meč, ostavio na klupi.

I to je bio još jedan genijalan potez, pošto se otvorio prostor za Dobrića da reši utakmicu.

Na kraju je Lojd sa dva bacanja, kao i u prvom meču, zatvorio utakmicu, pa mu se tu treba odati priznanje.

Svakako, veoma je loš bio u završnicama ove sezone u skoro svim utakmica, osim kada je potrebno da se slobodnim bacanjima reši utakmica.

Glavno je pitanje bilo – kako će centarska linija odigrati?

Mnogo je zavisilo od toga i Lendri Noko je u obe utakmice pokazao o kakvom se igraču radi i zašto ga je Zvezda toliko dugo čekala.

Razbijao je Rida u piku, hvatao bitne ofanzivne skokove, obezbedio i gradio u odbrani, na niskom postu igrao dobru odbranu i bio jedan od najbitnijih igrača u ove dve utakmice.

Jedina greška Radonjića i cele ekipe vezano za Noka je što u trećoj četvrtini druge utakmice (koju je Zvezda izgubila 29:8), nijedna jedina lopta nije išla dole za njega.

Najzadovoljniji u Zvezdi mogu biti jer je Ognjen Kuzmić odigrao veoma dobro za minute koje je dobio. Dvocifren broj skokova u prvoj utakmici i nekoliko sjajnih poteza u prvom poluvremenu druge utakmice bili su dovoljni da bivši reprezentativac ima uticaj na igru.

Od Rita se očekivalo više – nije mogao da ”širi”, ne može da se istakne u ovakvoj postavci i zato je dobio malu minutažu.

I onda dolazimo do najbitnije stavke – naši igrači!

Pod naši, naravno mislim na srpske košarkaše.

Može se za Branka Lazića svašta govoriti – i da nije više na onom nivou kao što je nekada bio, da kao bek šuter ima četiri poena u proseku, da je nekad igrač manje u napadu i da nikada ne traži laka rešenja, ali jedno ne može da mu se ospori – velika borba u svakom trenutku, veoma dobra odbrana i požrtvovanost.

U drugoj utakmici imao je drugi najveći +/- i to govori kakva je bila Zvezdina odbrana sa i bez njega.

Najveći +/- imao je Marko Simonović, koji je odigrao utakmicu sezone. Povukao je Simon kada je bilo najpotrebnije – polaganje i iznuđen faul u napadu, a na kraju dva bacanja, kao protiv Francuske u dresu reprezentacije Srbije.

Nije imao dobru sezonu, imao je i lošu prvu utakmicu gde je promašio nekoliko otvorenih trojki, ali je ovde pokazao da još ima ”toga” u njemu.

A zna se ko su dva najbitnija košarkaša Crvene zvezde – Ognjen Dobrić i Dejan Davidovac.

Dejan Davidovac pravi razliku svaki put kada je na parketu. Protivnik ne zna uopšte koju poziciju igra Davidovac i svuda ga ima i sve može – asistencija, za dva, za tri, ulaz… Pritom je jedan od najboljih šutera sa linije penala u ligi.

Ognjen Dobrić je lider ove ekipe i u to nema sumnje.

Svaka čast Lojdu na svemu, ali se u ove dve utakmice finala vidi ko je glavni čovek ekipe.

Sve je radio – zatrpavao je koš protivnika, igrao odbranu, a kada se bacio u reklame na +6 na sedam sekundi do kraja druge utakmice, da je hala bila puna – eksplodirala bi.

Ukupno 50 poena u dve utakmice, indeks korisnosti 49, 47% iz igre u proseku na dve utakmice…

Sledeća utakmica je u subotu, gde Zvezda u Podgorici ima prvu meč loptu.

Ako osvoji titulu, zna se ko će biti MVP finala.