Računica Zapada da će uništiti rusku ekonomiju, međutim, nije bila tačna, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin.
“Kao što je poznato, protiv Rusije je pokrenuta sankciona agresija bez presedana. Ona je usmerena na to da se u što kraćem roku suštinski samelje naša ekonomija, da se pljačkanjem naših valutnih rezervi oslabi nacionalna valuta rublja i da se isprovocira razorna inflacija”, rekao je Putin na sednici Saveta za strateški razvoj i nacionalne projekte.
Prema njegovim rečima, računica Zapada da će ruska ekonomija biti uništena nije se opravdala, građani Rusije su ispoljili jedinstvo i odgovornost.
“Ta računica, kao što vidimo, svi to vide, nije se opravdala. Ruski preduzetnici, organi vlasti radili su pribrano i profesionalno, građani su ispoljili jedinstvo i odgovornost”, rekao je Putin i dodao da je Rusija, zahvaljujući zajedničkom radu Vlade, Banke Rusije i drugih subjekata uspela da stabilizuje situaciju.
On je istakao da će Rusija tražiti partnere među zemljama koje se sada dinamično razvijaju – u Aziji i Latinskoj Americi.
“Tražićemo druge, perspektivnije partnere u regionima svetske ekonomije, koji su u fazi aktivnog rasta. To su Azija, Bliski istok, Latinska Amerika, Afrika. Upravo na tržište prijateljskih zemalja ćemo preorijentisati isporuke ruskih energenata”, dodao je Putin.
Ruski predsednik je, takođe, rekao da će Rusija, bez obzira na sankcije, nastaviti da ide samo napred, oslanjajući se na sopstvene resurse.
Zemlje Zapada uvele su nekoliko paketa sankcija protiv Rusije zbog situacije u Ukrajini.
Putin je ranije rekao da je politika obuzdavanja i slabljenja Rusije dugoročna strategija Zapada, kako bi se pogoršao život miliona ljudi.
“Pad ruskog BDP-a u ovoj godini 2,5 odsto”
Bruto domaći proizvod (BDP) Rusije smanjiće se za oko 2,5 posto u 2022, saopštio je danas ruski predsednik Vladimir Putin na sastanku Saveta za strateški razvoj i nacionalne projekte.
„Smanjenje BDP-a do kraja godine je projektovano na oko 2,5 procenata“, rekao je on, dodajući da se zapadna kalkulacija „o padu ruske ekonomije, kao što vidimo, kao što i svi vide, nije materijalizovala“, prenosi agencija Tass.
Putin je naveo da će Rusija proširiti trgovinsku saradnju sa novim partnerima, uključujući preusmeravanje tokova gasa ka istočnim susedima, u okviru borbe protiv zapadnih sankcija.
Šef ruske države je u televizijskom obraćanju, kako prenosi Rojters, poručio da će Rusija razvijati ekonomske odnose sa partnerima u Aziji, Africi i Latinskoj Americi kako bi osujetila napore Zapada da je ekonomski izoluje.
„Uklonićemo ograničenja u logistici i finansijama. Zapadne zemlje su uvođenjem sankcija pokušavale da potisnu Rusiju na periferiju svetskog razvoja. Mi nikada nećemo ići putem samoizolacije. Naprotiv, širimo i širićemo saradnju sa svima koji su zainteresovani za to”, rekao je.
Prema njegovim rečima, sankcije uvedene Rusiji otvaraju nove mogućnosti i postale su podsticaj za izgradnju ekonomije koja ima potpuni suverenitet.
“Sankcije su stavile mnoge teške zadatke pred našu zemlju. Bilo je problema sa komponentama, nedostatakom tehnoloških rešenja, poremećajima u normalom funkcionisanju logistike. S druge strane, to otvara nove mogućnosti, i postaje podsticaj za izgradnju privrede koja ima potpun, a ne delimičan tehnološki, proizvodni, kadrovski i naučni suverenitet”, rekao je Putin.
Kako prenosi Tass, on je naglasi da je važno ne samo da se neke uvozne stavke zamene domaćim, već da je potrebno “ostvariti liderstvo u ključnim, vitalnim oblastima, kao što su veštačka inteligencija, transfer podataka, nove industrijske tehnologije“.
Podsetio je i na svoj plan izgradnje novog “gasnog čvorišta” u Turskoj, navodeći da će cene za prodaju gasa Evropi biti definisane korišćenjem te “elektronske platforme”.
Putin je kazao da Rusija nema potrebe da se zadužuje u inostranstvu i da „zahvaljujući snažnom platnom bilansu…ne mora da bude u ropstvu“.
„Očuvana je otpornost javnih finansija Rusije. Od kraja januara do novembra ove godine, savezni budžet beleži suficit od 560 milijardi rubalja (8,22 milijarde evra), a konsolidovani budžet suficit od 1,45 biliona rubalja (21,3 milijarde evra)“, precizirao je ruski lider.
Putin je takodje saopštio da je Rusija izvezla oko 22 miliona metričkih tona žitarica u poslednjih pet meseci, pretežno u azijske i afričke zemlje, i da je spremna da isporuči još 4-5 miliona tona do kraja godine.
B92.