Inicijativa nazvana “Ptičica na straži” (Birdwatch) ispituje se u početku u maloj grupi korisnika u SAD.
Firma je priznala da bi novi sistem morao biti otporan na pokušaje manipulacije.
Kompanije poput “Twittera” razmatraju kako mogu bolje da moderiraju platforme.
Ova kompanija je saopštila:
“Znamo da bi ovo moglo da bude malo škakljivo i ponekad napraviti probleme, ali vjerujemo da je ovo model koji vrijedi isprobati.”
“Twitter” se, zajedno sa drugim velikim društvenim mrežama, bori protiv dezinformacijama na sopstvenoj platformi.
Nova komanda će omogućiti korisnicima da označe tvitove za koje smatraju da su obmanjujući ili lažni, pružiće suprotne dokaze i razgovarati o njima sa drugima – na posebnoj stranici Birdwatch.
Dodatne napomene i označavanje bi se tada stavljale na sadržaj.
U saopštenju “Twittera” navodi se da bi ovaj novi pristup mogao da mu pomogne da brže reaguje kada se šire dezinformacije i lažne vijesti.
“Krajnji cilj je da učinimo bilješke vidljivim direktno na tvitovima za globalnu Twitter publiku, kada postoji konsenzus širokog i raznolikog skupa korisnika”.
Twitter već dodaje oznake na vijesti koje smatra lažnim i obmanjujućim.
Na primjer, bile su označene mnoge lažne tvrdnje doskorašnjeg američkog predsjednika Donalda Trampa o prevarama na novembarskim izborima.
Kompanija, takođe, zadržava pravo da uklanja tvitove – i u ekstremnim okolnostima zabranjuje korisnicima – što je učinila i s Trampom poslije nereda u Vašingtonu i napada na Kongres 6. januara.
U “Twitteru”, međutim, žele da idu dalje:
“Ne želimo da ograničimo napore na okolnosti kada nešto krši naša pravila ili dobija široku pažnju javnosti”, rekao je potpredsjednik “Twittera” Kit Kolman.
Učesnici će morati da dostave verifikovani telefonski broj i elektronsku poštu da bi učestvovali kako bi se napravio filter za botove i obmanjivače.
Novi američki predsjednik Džo Bajden je u inauguracionom govoru rekao:
“Moramo odbaciti kulturu u kojoj se činjenicama manipuliše ili se čak proizvode.”
(BBC)