Naime, na taj način mogu izvući mnogo pogrešnih zaključaka. Dječija fantazija može da razvije scenarije koji su mnogo strašniji od onoga što se stvarno dešava, ako ne pričamo o tome.
– Zapravo ovo je idealno vrijeme da iskoristite ovu situaciju povišene tenzije kako bi bili oslonac svom djetetu-savjetuje dječiji psiholog Milena Buđevac.
Prvo morate da provjerite šta dijete uopće zna o virusima, bolestima i umiranju. Zatim mu kratko i jasno dajte informacije koje ga zanimaju, a vi ih smatrate relevantnim. Također ih nemojte trpati bespotrebnim informacijama.
-Uvijek imajte na umu to koliko dijete ima godina. Prilagodite riječnik i generalno filtrirajte sadržaj koji stiže do djece- savjetuje Buđevac.
No ukoliko ste i vi uznemireni situacijom uzrokovanom Corona virusom najprije umirite sebe. Smislite plan i razgovarajte s nekim ko je vama izvor podrške i glas razuma. Smanjite izloženost tv sadržaju, društvenim mrežama i razgovorima koji vas uznemiravaju.
-I kod vas i kod djeteta mogu da se pojave mnoge emocije od brige, straha, strepnje, panike pa do neke čudne euforije. I to je potpuno u redu, osim ako vas ne preplavljuju, odnosno ne blokiraju normalno funkcioniranje-, kaže Buđevac.
Ne zaboravite i da je sasvim u redu biti zabrinut, ali panika i nemir su također zarazni i potpuno beskorisni. Djeca zbog svog načina razmišljanja i nemogućnosti da razmotre sve činjenice, često brinu da će bolest pogoditi baš njih ili njihovu porodicu.
(S.H.P)
Azra.