14. Januara 2020.

Prva pobjeda Srbije na Evropskom prvenstvu u Budimpešti

Srbija je rezultatom 13:9 savladala Rusije u prvom meču Grupe B i tako započela odbranu titule.

“Delfini” su pobedom došli na prvo mesto grupe, odmah iza Holandije, koja je sa 9:8 pobedila Rumuniju.

Evropsko prvenstvo, prvo kolo:

Srbija – Rusija 13:9 (3:1, 4:3, 2:3, 4:2)
Sudije: Ortega (Španija), Hrovat (Slovačka)
Budimpešta

Srbija: G. Pijetlović, Mandić 2, Dedović 1, Ranđelović, Ćuk 2, D. Pijetlović, Vico, Aleksić 1, Jakšić 1, Filipovć 2, Prlainović 4, S. Mitrović, B. Mitrović; Selektor: Dejan Savić

Rusija: Fedotov, Sučkov, Vasilev, Derevjankin, Ašaev, Harkov 1, Merkulov 3, Nagaev 2, Bičkov 3, Kiselev, Lisnov 1, Šepelev, Statsenko; Selektor: Sergej Evstignev

Rusija je bila pristojan rival, kao što se i očekivalo, ali nije imala snage da iznenadi šampiona Evrope.

Sve je počelo kao prema planu za izabranike Dejan Savića, koji su vrlo lako došli do prednosti od 3:0.

Prlainović, Filipović i Mandić bili su izuzetno precizni, a nekoliko dobrih odbrana zabeležio je Branislav Mitrović.

Rusi su pokazali ozbiljnost krajem prve, to jest početkom druge deonice, pa su postigli dva gola u nizu, ali im je napad brzo bio odbijen. Prlainović je nastavio da briljira, dok je doprinos u tim trenucima dao i Mandić, pa se na poluvreme otišlo sa 7:4.

“Zbornaja” se nije predavala ni početkom treće četvrtine. Opet su napravili seriju od 2:0, a ovoga puta postigli i gol više i izjednačili na 7:7 preko sjajnog i raspoloženog Merkulova.

Seriju protivnika prekinuo je Aleksić, a onda za kraj treće četvrtine i povratak na +2 pogodio je Jakšić.

“Delfini” nisu najbolje igrali u trećoj četvrtini, ali su uspeli da sačuvaju rezultat. Selektor Dejan Savić nije bio zadovoljan, ali je znao da je potrebno jedno “buđenje” kako bi se osigurala pobeda, a to se i desilo u poslednjoj četvrtini.

Prlainović je uspeo da postigne još jedan gol, pre nego što je dobio treće isključenje, a na gol Kiseleva usledio je drugi našeg kapitena Filipovića za 12:9 na nešto više od dva minuta do kraja meča, od čega Rusija nije uspela da se oporavi.

U drugom kolu grupne faze, u četvrtak, Srbija igra protiv Rumunije od 13 časova, dok se Rusija i Holandija sastaju od 14.30.