27. Oktobra 2022.

Pronađena olupina ratnog broda iz 17. vijeka

Big Portal

Eplet je bio jedan od četiri ratna broda napravljena po nalogu kralja Gustava Adolfa 1625, zajedno sa brodom Vasa, koji se prevrnuo i potonuo na svom prvom putovanju. Za razliku od Vase, čija je spašena olupina sada muzej u Stokholmu, olupina Epleta dugo je izmicala morskim arheolozima.Deo pronađenih ostataka brodaDeo pronađenih ostataka broda

Oba broda je kreirao je brodograditelj Hajn Jakobson, a Eplet je imao bolji dizajn koji je Vasu navodno činio nestabilnim, navodi se u saopštenju muzeja, koji je specijalizovan za olupine istorijski važnih plovila.

Nakon služenja u Evropskom 30-godišnjem ratu, Eplet je planirano potopljen u Vaksholmu u Stokholmskom arhipelagu 1659. godine, kada je proglašen nepodobnim za plovidbu.

U saradnji sa švedskom mornaricom, morski arheolozi su prvobitno otkrili olupinu u decembru 2021, ali su je identifikovali kao Eplet tek u proleće ove godine, nakon detaljnijeg proučavanja dimenzija broda, konstrukcije, uzoraka drveta i arhive.

Patrik Hoglund, pomorski arheolog, rekao je za Si-En-En da je otkriće „neverovatno” jer se smatralo da „ništa nije ostalo od olupina u tom području”.

This Wreck May Be the Sister Ship of Sweden's Ill-Fated 'Vasa' Warship |  Smart News| Smithsonian Magazine

Morsko dno u toj oblasti bilo je prekriveno kamenjem početkom 19. veka, a sa ulaskom u 20. vek raskopano, pa su arheolozi mislili da na toj lokaciji nema šta da pronađu, objasnio je Hoglund.

Ključni deo slagalice 

Džim Hanson, pomorski arheolog, koji je takođe radio na otkriću, rekao je da su članovi tima našli sličnosti između dimenzija i konstrukcije pronađene olupine i Vasinih karakteristika.

Analizom olupine utvrđeno je da je hrast za njegovu građu oboren 1627. godine u dolini Melaren u Stokholmu, odakle je takođe nabavljano i drva za brod Vasa.

Arheolozi su ranije mislili da su ostaci dva plovila pronađena kod Vaksholma 2019. ostaci Epleta, ali su kasnije analize otkrile da su to brodovi Apolo i Marija, izgrađeni 1648. godine. Očuvan je veći deo trupa do visine donje palube.

Govoreći o značaju otkrića, Hanson ga je opisao kao „još jedan ključni deo slagalice u razvoju švedske brodogradnje”.

Hoglund je dodao da će im Eplet pomoći da shvate kako su „veliki ratni brodovi evoluirali od nestabilne Vase do morskih divova koji bi mogli da kontrolišu Baltičko more – i da doznaju više o značaju Švedske kao pomorske sile u 17. veku.

Olupina Eppleta leži u zaštićenom vojnom području, što znači da je ronjenje zabranjeno osim u pratnji ronilaca švedske mornarice. Nema planova za rekonstrukciju olupine, rekao je Hoglund, ali će stručnjaci napraviti tri-de prikaz.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare