13. Septembra 2019.

Preokret, drama, dva produžetka: Krah Australije, Španija u finalu Svjetskog prvenstva!

Bumersi su bili u vođstvu tokom većeg dela meča, imali su i +11, a Španija nije vodila celu drugu i treću, kao i četvrtu četvrtinu sve do pogodaka Gasola sa penala do 8,7 sekundi do kraja (71:70). Bio je to sumnjiv faul, a u narednom napadu je fauliran Mils, koji je bio samo polovično precizan, da bi Rubio sa centra umalo pogodio za pobedu.

U prvom produžetku je Australija nadoknadila -5, na kraju imala i šut za pobedu, ali lopta nije htela u koš posle šuta Delavedove.

Dan više za odmor, iskustvo i nesporni kvalitet, to je presudilo u drugom produžetku, a heroj je bio Ljulj sa dve trojke, druga za +8.

Mark Gasol je odigrao najbolju utakmicu u dosadašnjem toku takmičenja – 33 poena (8-10 za dva, 3-9 za tri), 6 skokova, 4 asistencije i 2 rampe, Riki Rubio imao je 19 poena (5-11 za dva, 1-8 za tri), 7 skokova i 12 asistencija, Serhio Ljulj ukupno je postigao 17 poena (6-16 iz igre, 6ast), a Viktor Klaver imao je 9 poena i 5 skokova.

Najefikasniji kod Australijanaca bio je Pati Mils sa 32 poena (6-13 za dva, 4-11 za tri), 3 skoka, 2 asistencije, jednom ukradenom, ali i 7 izgubljenih lopti. Meč života odigrao je Nik Kej – 18 poena (8-12 tza dva, 0-3 za tri) i 11 skokova, Endru Bogut imao je 12 poena i 9 skokova, užasan meč odigrao je Džo Ingls sa 4 poena (1-9 iz igre), mada uz 10 poena i 7 asistencija.

Španija je tako osigurala drugu medalju sa svetskih šampionata, posle zlata 2006. godine.

U drugom polufinalu od 14 sati igraju Francuska i Argentina.

Tok meča:

Rubio je čak pet puta šutnuo u prva četiri minuta, dao je jednu trojku, nadovezao se Uanćo Ernangomes sa dve trojke, ali su Mils i Golding imali odgovor na drugoj strani – 11:9 za Španiju.

Preuzela je Australija nakratko vođstvo trojkom Delavedove, igralo se sa mnogo šuteva za tri, ali i sa mnogo promašaja, smenjivale su se ekipe u vođstvu i po ulasku rezervista, ali niko nije uspeo ozbiljnije da se odlepi.

Četvrtina je završena sa pet uzastopnih poena Ljulja, uključujući i novi njegov pogodak za tri poena uz zvuk sirene, kao i mnogo puta u karijeri – 22:21 za Furiju posle deset minuta.

Taman kada se činilo da su ekipe uhvatile napadački ritam, usledila je nova serija promašaja. Jedino je Mils bio razigran i na njegovim krilima Australija je napravila seriju 6-0, a Skariolo je tražio tajm aut jer nepuna četiri minuta njegov tim nije dao koš u drugoj četvrtini.

Post je prekinuo Rubio tačno četiri minuta po početku druge četvrtine, ali već u sledećem napadu bivši centar Partizana Džok Lendejl pogađa trojku, da bi Krik pogodio zicer za 32:24 za Australiju.

Možda su Kenguri imali šansu da se dodatno odlepe, ali je Španija zonom uspela da odbrani nekoliko napada, da bi na drugoj strani poentirali ponovo Rubio i Klaver sa penala (32:28).

Mils je ubacio trojku na zonu Španaca za 37:30, a na poluvreme je Lemanisov tim otišao sa pet poena viška – 37:32.

Tamo gde je stao u prvom, Mils je nastavio u drugom poluvremenu – trojka za novih +8, ali konačno odgovara i Gasol sa pet poena u nizu. Igralo se u mini serijama, potom je Bejns ubacio trojki i iskupio se za dve greške u nizu, a Mils je poentirao u kontri za 45:37.

Na neobičan način je Australija stigla do devet poena razlike prvi put na meču, autokošem Gasola, da bi potom Kej poentirao na asistenciju Delavedove za +11 (50:39) i novi tajm aut Skariola.

Ipak, Španci su vršili pritisak uprkos tome što su mnogo promašivali, hvatali su lopte i stvarali nove šanse, da bi posle trojke Ljulja prišli na -5 (52:47).

Ponovo je Kej poentirao, Ribas uzvratio, a potom je Rubio dobio tehničku grešku protestujući da je Bejnsova blokada došla kasno i da je trebalo da bude priznato njegovo polaganje.

Jeste Australija dala bacanje, ali Riki je potom ukrao loptu i u potonjem napadu pogodio s distance – 55:51 za Bumerse posle 30 minuta igre.

Smušen početak poslednje četvrtine, onda alej-up Inglsa i Boguta, pa novi poeni Keja, i to nakon što Delavedova nije prekinuo igru iako je jedan od rivala ležao na terenu – 61:53 i tajm aut Španije.

Gasol je opet preuzeo štafetu i vezao je osam poena, ali na drugoj strani je Kej igrao meč života, jedan lep bek-dor Milsa i prednost je održavana – 67:60. Španci su ubrzali ritam i naslućivalo se da bi mogli potpuno da se vrate – Ribas trojka, pa Ljulj prodor uz sjajan blok Gasola, i bilo je -2 na nešto manje od četiri minuta do kraja.

Isforsirao je Delavedova šut, imala je Španija napad za izjednačenje ili vođstvo, ali je Ingls lukavo iznudio faul u napadu Gasola. Potom je Mils fauliran pri šutu za tri poena i sva tri puta je bio precizan – 70:65.

Imali su napad Australijanci, Delavedova je zbrzao, na drugoj strani Rubio poentira, a onda iznuđuje faul u napadu, da bi potom asistirao Gasolu za 70:69. Prekombinovali su Australijanci u sledećem napadu i Kej je promašio na kraju.

Poslednji je minut, promašuju Rubio pa Ljulj, na drugoj strani i Delavedova, da bi posle ofanzivnog skoka Mils izgubio loptu. Na 28 sekundi do kraja Španija ima napad.

Ljulj je krenuo, Ingls odigrao dobru odbranu, usledio je promašaj, a sudije su svirale faul Bogutu na Gasolu na ogorčenje Australije. Centar Španije pogađa oba penala za 71:70 na 8,7.

Usledila je blaga kompenzacija, mada je faul nad Milsom bilo nešto lakše svirati. Međutim, plej Bumersa pogađa samo prvo bacanje na 4,7 sekundi do kraja, a uz zvuk sirene umalo da Rubio pogodi sa centra.

Otišla je Španija na +5 u produžetku poenima Gasola, ali Australijanci nisu odustajali – Mils trojka preko ruke, pa ponovo Kej i opet je bilo nerešeno. Mnogo smušenih poteza i promašaja, bilo je 78:78, a na 16 sekundi do kraja Australija je imala loptu.

Gasol je napravio faul na Milsu, koji ovoga puta pogađa oba na 14 sekundi do kraja. Bez tajm auta za 4,6 sekundi imala je šansu Australija, ali je Delavedova promašio – 80:80, novi produžetak.

Posle razmene poena su se Španci odlepili – Ljulj je ostavljen potpuno sam i pogodio je, a potom je Gasol poentirao na maestralnu asistenciju Rubija – 87:82. Golding baca er-bol iz ćoška iako je bio potpuno otvoren, a na drugoj strani Ljulj pogađa novu trojku za 90:82 na nešto više od dva minuta do kraja.

To je bio kraj, Furija je rutinski privela meč kraju i plasirala se u finale.