14. Novembra 2019.

Preminuo oskarovac Branko Lustig

Big Portal

Lustig je rođen 1932. u Osijeku.

Zbog jevrejskog porekla je tokom Drugog svetskog rata bio zatočenik koncentracionih logora Aušvic i Bergen-Belzen. Većina članova njegove porodice su nestali u koncentracionim logorima širom Evrope.

Njegovo iskustvo iz logora je ugrađeno u “Šindlerovu listu” Stivena Spilberga, kom je pomogao da uverljivo prikaže mučne scene iz koncentracionih logora.

Lustig je 1955. diplomirao glumu na Akademiji dramskih umetnosti u Zagrebu i iste godine je počeo profesionalnu karijeru u Jadran filmu.

Sarađivao je na filmovima “Violinista na krovu”, “Sofijin izbor”, “Limeni bubanj”, “Pad crnog jastreba”, “Hanibal”, “Američki gangster” i televizijskim serijama “Vetrovi rata” i “Rat i sećanja”. U njegovoj bogatoj biografiji ističu se i “Pad crnog jastreba” (2001), “Dobra godina” (2006).

Prije deset godina Lustig je odlučio da se vrati u Hrvatsku gde je bio predsednik Festivala tolerancije – Festivala jevrejskog filma.

Ove je godine proglašen počasnim građaninom grada Zagreba za izvanredan doprinos promociji vrednosti demokratskog društva, filmske umetnosti i kulture razumevanja među različitima, čime je trajno zadužio Hrvatsku i Grad Zagreb.

“Moj broj je A3317. Dalek je put od Aušvica do ove pozornice. Umirući su mi ostavili u amanet da – ako preživim – pričam kako je bilo”, rekao je Lustig kada je, kao najbolji producent, nagrađen Oscarom za Šindlerovu listu.

Izvor: Fonet/Hina

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare